13 / 07 / 2024

Hazır Beton Endeksi 2018 Ekim Ayı Raporu açıklandı!

Hazır Beton Endeksi 2018 Ekim Ayı Raporu açıklandı!

“Hazır Beton Endeksi” 2018 Ekim Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapor, inşaat sektörüne güvenin oldukça düşük olduğunu ortaya çıkardı.


Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) hazırladığı Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu’na göre Faaliyet Endeksi Eylül ayında, bütün ayların en düşük performansını sergiledikten sonra Ekim'de toparlanmaya başladı. 2018 içindeki 5 aylık daralmadan sonra faaliyette kısmi bir hareketlilik de göze çarptı. Ancak bütün endekslerin halen eşik değerin altında olması inşaatta işlerin yolunda gitmediğine işaret eder. Rapor, inşaat sektörüne güvenin oldukça düşük olduğunu ortaya çıkardı.


Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu’na göre 4 endeks değeri de, önceki senenin aynı dönemine oranla  düşüş sergiledi. Özellikle Faaliyet Endeksi’nin, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 2,3 azalması, geride bıraktığımız Ekim'de geçen yıla kıyasla inşaat faaliyetleri noktasında yavaşlamanın devam ettiğini ortaya çıkardı. Hem Güven hem de Beklenti Endeksi’ndeki azalma, mali piyasalardaki kısmi olumlu havanın reel sektör tarafında yansımasının henüz başlamadığını ortaya çıkardı.


İnşaat sektörüne yönelik tedbirlerin yıl sonuna kadar uzatılması yerinde bir karardır

Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu’nun sonuçlarını masaya yatıran Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Faaliyet Endeksi’nin Ekim'de toparlanmaya başladığını ancak bütün endekslerin halen eşik değerin altında olmasının inşaatta işlerin yolunda gitmediğine işaret ettiğini belirtti.


Hükûmetin inşaat sektörüne yönelik aldığı tedbirlerle ilgili de konuşan Yavuz Işık, “İnşaat sektörüne yönelik tedbirlerin yıl sonuna kadar uzatılmasının yerinde bir karar olarak değerlendiriyoruz. Şu dönemde önemli olan ekonomide sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme trendini hayata geçirmektir. Bunun için inşaat sektöründe planlı, kapsamlı bir modelin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum tarafından açıklanan Mekânsal Strateji Planı, planlama için doğru bir başlangıç olabilecektir. Çalışmasına başlanan bu plan ile sanayiye arazi ihtiyacının giderilmesinden başlayıp şehirlerin yeniden şekillendirilmesine kadar geniş bir çerçevede planlama yapılabilecektir. Söz konusu plan çerçevesinde Türk inşaat sektörünün gelişim ve dönüşümünün yol haritası, inşaat ve bağlantılı bütün sektörleri içerecek şekilde belirlenmesi gerekmektedir.” diye konuştu.