Emlakçılar için yetki belgesi zorunlu olacak!

Emlakçılar için yetki belgesi zorunlu olacak!

Mersin'de "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Ticaret Bakanlığı Ticaret Dairesi Başkanı Soner Kaya, taşınmaz ticareti yapanlar için yetki belgesinin zorunlu hale geleceğini açıkladı.


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MTSO) "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik" konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleşecek. Toplantıda açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanlığı Ticaret Dairesi Başkanı Soner Kaya, gazetecilere bilgiler verdi.


Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre Kaya, yönetmeliğin 5 Haziran'da Resmi Gazete'de yayınlandığını ve yürürlüğe girdiğini söyledi. Kaya, yönetmelikle birlikte taşınmaz ticaretinin hukuki çerçevesinin çizildiğini belirtti.


Yönetmelikteki detaylarla ilgili konuşan Kaya, "Yönetmelikle yetki belgesi zorunlu hale getirildi. Esnaf ve sanatkarlarımızla tacirlerimizin, bu işi yapabilmesi için artık işletmeleri adına yetki belgesi almaları zorunlu olacak. Bu belgeyi almadan bu iş artık yapılamayacak. Her önüne gelen, koltuğunun altında ajanda taşıyan bu işi yapamayacak" ifadelerini kullandı.


Taşınmaz ticaretinin takip ve kontrolünü yapmak için sistem oluşturulacağını açıklayan Kaya, "Bu sistemi kurarak, 5 Eylül itibariyle, sistem üzerinden belgelendirmelerin yapılabilmesini, başvuruların alınmasını, yetki belgelerinin verilebilmesini, askıya alma ve iptal işlemlerinin yapılabileceğini öngörüyoruz. Kanunların vermiş olduğu görev ve yetkiyle, taşınmaz ticaretinde uyulması gereken ilke ve kurallar ilk defa belirlendi. Bunlar çok önem verdiğimiz hususlar. Bu kurallara uyulması halinde mesleğin itibarının ve meslek sahiplerine duyulan güvenin artması söz konusu olacak. Bu kurallar bütünlüğünde hizmet kalitesinin de artacağına inanıyoruz. Hizmet kalitesinin artmasıyla da tüketici memnuniyetini artacak. Böylece tüketicilerin mağduriyetlerinin önüne geçilecek" diye konuştu.


Hali hazırda taşınmaz ticaretiyle uğraşanların geçiş hükümleri çerçevesinde belli şartlardan muaf tutulacağı söyleyen Kaya, kişilerin işlerini de yapmaya devam edeceğini belirtti.