Belge almayan evini kiraya veremeyecek!


Belge almayan evini kiraya veremeyecek!

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin yaptığı açıklamada 31 Aralık itibarıyla Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan binalarda alım, satım ve kiralama işleminin yapılmayacağını açıkladı.
Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Enerji Kimlik Belgesi'nin 1 Ocak 2020 itibarıyla Türkiye'deki 9,5 milyon bina için zorunlu hale geleceğini belirtti. Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre; Alkin, bu belge kapsamında hayata geçirilecek çalışmaların enerji kaynaklarının etkin kullanılması, israfın önlenmesi ve çevrenin korunmasını sağlayacağını söyledi. Gelecek yılın başından itibaren EKB'ye sahip olmayan binaların ticaret konusu yapılamayacağını söyleyen yıl sonuna kadar bu belgelerin alınması gerektiğini belirtti.


Belge almayan evini kiraya veremeyecek!


Alkin, "Şu anda ülkemizdeki binaların yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan 873 bini EKB aldı. Henüz 8,6 milyonu bu belgeye sahip değil. 31 Aralık itibarıyla belgesi olmayan binalarda alım, satım ve kiralama işlemi duruyor." diye konuştu.


Devletin EKB'yi ciddi şekilde takip ettiğini belirten Alkin, vatandaşların da bu konuyu merkeze almaları gerektiğini sözlerine ekledi.


'BİNALARIN DEĞERİ DE YÜKSELECEK'


Özellikle cari açığın azaltılmasında enerji konusunun çok önemli olduğunu söyleyen Alkin, "Aslında kendi cebimiz için bu konuda duyarlı olmalıyız. Enerji kimlik belgesi seviyesi yüksek dereceli olan binaların değeri de yükselecek." diye konuştu.


Son dönemde bazı yetkisiz kurum ve kişilerin sahte EKB'ler hazırladığını söyleyen Alkin, bu konuda ciddi takibin başlatıldığını belirtti.


Alkin, sahtecilik yapanlara karşı devlet kurumlarının çok hassas çalıştığını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının EKB belgesi düzenleyen kurumları ciddi bir şekilde denetlediğini de söyledi.Enerji kimlik belgesi , Enerji kimlik belgesi zorunlu mu , enerji kimlik belgesi konut satışı ,