Bankalar gayrimenkul zengini!


Bankalar gayrimenkul zengini!

Döviz kurundaki yüksek artış, üretim ve ihracatta yaşanan gerileme Türk firmalarını borç krizine soktu. Derecelendirme kuruluşları ve uluslararası büyük bankalar Türkiye'de yüksek borç uyarısı yaptı.Mali krize giren şirketleri satın almasıyla tanınan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, bu yılın ilk 6 ayında 4'ü büyük firmalar olmak üzere krize giren 5 şirketi satın aldıklarını söyledi. Son dönemde öz kaynaklarıyla yatırım yapan firmaların dahi zorlandığını ifade eden Korkmaz, "Binlerce şirket iş yapamadığı için aldığı krediyi çeviremiyor. Bankalar bu batık kredilere karşılık ayırmamak için şirketlerin borçlarını yeniden yapılandırma yoluna gidiyor. Bazı bankalar bu şirketlere sırf borçlarını yapılandırmaları karşılığında yeni kredi bile açıyor" diye konuştu.


Hükümet kurulamazsa iflaslar artacak 

Tekstilden turizme, sağlıktan gayrimenkule, inşaattan gıdaya kadar birçok sektörde krize giren şirketleri almasıyla tanınan işadamı Korkmaz, kendilerine her gün yüzlerce firmadan "Bizi alın" teklifi geldiğini söyledi. Batık firmaları takip etmek için 3 uzman çalıştırdığını ve organize sanayi bölgelerinde bu kişilerin batık fakat geleceği olan şirketleri analiz ettiğini söyleyen şirket avcısı, kaosun sürmesi ve hükümetin bir an önce kurulmaması durumunda binlerce şirketin iflas edebileceğini kaydetti.


Bankalar gayrimenkul zengini

Birçok fabrikanın kredilerini ödemediği için bankalar tarafından haciz edildiğini ve yarı fiyatına satılığa çıkarıldığını ifade eden Korkmaz, "Bankalar gayrimenkul ve lüks oto zengini. Batık bir otobüs şirketinin sıfırı 320 bin euro otobüslerinden 10 tane aldık. Tanesine 100 bin euro ödedim" dedi.


Son avı bukombin

Geçtiğimiz aylarda İngiliz fonu AIM'in Türkiye'ye yatıracağı 600 milyon doları yönetmek için anlaşan SBK Holding, bu yıl aldığı ilaç ve turizm firmalarından sonra bukombin.com alışveriş sitesini aldı. Baran Korkmaz 1 milyon dolara aldığı ve "modanın yemek sepeti" olarak tanımladığı siteye 50 milyon dolar yatırım yapacaklarını ve en az 300 kişiye istihdam sağlayacaklarını ifade etti.


BugünDöviz kurundaki yüksek artış , Döviz kuru , Sezgin Baran Korkmaz kimdir , SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı , ,