Parkcity'de 115 bin YTL'ye daire


Parkcity'de 115 bin YTL'ye daire

İlk etap satışlarının yüzde 80'ini 4 günde gerçekleştiren projede, 97 metrekare büyüklüğündeki stüdyo dairelerin tamamı tükendi.Uzun yıllardır eğitim alanına odaklanmış olan Arıkan Ailesi, Arıkan Yapı İnşaat ile ilk konut projeleri Parkcity Evleri'ne Bahçeşehir-Esenkent Bölgesi'nde başladı. 115 bin ile 210 bin YTL arasında değişen fiyatlarla satışa çıkarılan proje 383 daire, 38 ofis ve 58 mağazadan oluşuyor. İlk etap satışlarının yüzde 80'i 4 gün içinde gerçekleşen proje, 28 bin metrekarelik kapalı otoparklarıyla dikkat çekiyor. Arıkan Yapı'nın sahiplerinden Habib Arıkan, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş balkon yaşamını yeniden canlandırmayı hedefleyen projeyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Parkcity Evleri projesini anlatır mısınız?

Parkcity, Bahçeşehir Esenkent bölgesinin kalbinde diyebileceğiniz bir konumda 20 bin metrekare arazi üzerinde gerçekleştiriliyor. Eğitim, alışveriş, ulaşım gibi bölgedeki her türlü ihtiyaca yürüme mesafesinde olan proje, 8 blokta yer alan 383 daireden oluşuyor. Ayrıca proje içinde yer alan Parkoffice Plazada 38 ofis ve yol boyu uzanan Parkshops'da 58 mağaza bulunuyor. Parkcity yüzde 70 yeşil alanlardan oluşmaktadır.

Projenin diğerlerinden ayrılan en önemli özelliği nedir?

Parkcity bu bölgede konut, ofis ve mağaza karmasını bünyesinde barındıran ilk ve tek projedir. Hemen yanı başınızda fakat konut alanlarından soyutlanmış ofis ve mağazalar Parkcity sakinlerinin hizmetinde olacak. Birçok günlük ihtiyaç rahatlıkla karşılanabilecek. Parkcity projemizin en önemli özelliklerinden biri sahip olduğu geniş balkonlar. Artık unutulmaya yüz tutmuş balkon yaşamını Parkcity'de hayata geçiriyoruz. 97 metrekarelik 1 oda 1 salon ve 2 oda 1 salon dairelerde 8 metrekare, 3 oda 1 salon dairelerde ise 15 metrekareden oluşan balkonlar en keyifli sohbetlerin yapılacağı mekanlar olacak. Parkcity'nin bir diğer özelliği sahip olduğu 28 bin metrekarelik kapalı otoparklarıyla yüzeyde araç trafiğini barındırmaması. Kapalı otoparklardan dairelere direkt ulaşım sağlandı. Parkcity'de tüm konutlar ve ticari alanlar kızgın su sistemiyle ısıtılacak. Bu sayede ısınma ve sıcak su giderleri doğalgaza oranla yüzde 40 daha ucuza karşılanacak.
Konutların özelliklerini de belirtir misiniz?

Parkcity, uzman mimari ve mühendislik altyapımız sayesinde depreme dayanıklı olarak projelendirilmiş ve inşa edilmektedir. Birinci sınıf malzemeler kullanılarak inşa edilecek olan konutlarımız sahiplerine tam donanımlı olarak teslim edilecek. Binalarımız mantolama sistemi ile kaplanarak ısı yalıtımı sağlanacak. Tüm binalarda biri yük taşıma özellikli olmak üzere iki adet asansör bulunacak ve bu asansörler otoparklara kadar hizmet verecek. Tüm 3 oda 1 salon ve 2 oda 1 salon dairelerin ebeveyn odalarında soyunma odası ve ebeveyn banyosu bulunuyor. Ayrıca bu dairelerin tümünde kiler ve çamaşırhane mevcut. Tüm 3 oda 1 salondairelerde misafirler için 3'üncü bir tuvalet de var. Ortak alanlar jeneratör beslemesine sahip. Projeye giriş güvenlikli 3 ana kapıdan yapılacak tüm alanlar 24 saat CCTV güvenlik sistemiyle izlenecek.

Kaç çesit konut var? Bunlarin büyüklükleri...

Parkcity projemizde 3 tip daire seçeneği bulunuyor. Bunlar 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salondan oluşuyor. 1 oda 1 salondaireler 97 metrekare brüt olup 8 metrekare balkona sahip; 2 oda 1 salon daireler 144 metrekare brüt olup 8 metrekare balkona ve 3 oda 1 salon daireler 177 metrekare brüt olup 15 metrekare balkona sahip. Yaşanılası alanlar hedefiyle projelendirdiğimiz Parkcity konutlarında daire büyüklüklerini ihtiyaçlar doğrultusunda belirledik.

Proje şu anda ne aşamada? Ne zaman tamamlanacak?

Parkcity projemizde inşaat faaliyetleri başlamış olup planlanan teslim tarihi 2009 yılı Aralık ayıdır.

Satışlar nasıl gidiyor? Yüzde kaçı satıldı? İlgi nasıl?

Bu kalitedeki ve konumdaki bir projeye uygun fiyatlar belirlediğinizde hızlı satış kaçınılmaz olmakta. Basın lansmanı ve ilk tanıtımlar öncesinde satışların yüzde 20'si tamamlanmak üzereydi. Şu anda yoğun bir ilgiyle karşı karşıyayız. İlk etap satışlarımızın yüzde 80'ini 4 günde gerçekleştirdik.

Fiyat aralığını belirtir misiniz? En ucuz konutun fiyatı nedir, en pahalı olanın fiyatı nedir?

97 metrekare 1 oda 1 salon darilere 115 bin YTL fiyattan satılıyor. Birinci etap bu daireler tükendi. İkinci etap için satışlar devam ediyor. 177 metrekare 3 oda 1 salon daireler 210 bin YTL'den hala satışta. Bu fiyat böyle bir proje için inanılması güç bir nitelikte. Biz projemizi "Ev sahibi olmak için gerçek fırsat" sloganıyla satıyoruz.

Sosyal ve ortak alanlarda neler var?

Araç trafiğinin olmadığı yeşil alanlarda çocuklar güven içerisinde oynayabilsinler istedik. Günün stresinin atılacağı yarı olimpik bir yüzme havuzu, hemen yanında Parkcafe alanları, çocuk oyun parkları ve çok amaçlı spor alanı projelendirdik. Proje dışından tamamen soyutlanmış bahçe alanlarında ev sahiplerine özel bir yaşam sunacağız.

Projenin yatırm büyüklügü ve satış cirosu ne olacak?

Projenin yatırım maliyeti 50 milyon dolar civarında gerçekleşecek. Toplam satış hasılat beklentisi ise 85 milyon dolar seviyesinde olacak.

Bahçeşehir'de sürpriz projelerimiz olacak

Arıkan Yapı İnşaat ve Park İnşaat hakkında da bilgi verir misiniz?

Temelde eğitim sektörüne odaklanmış ve Türk eğitim dünyasına yıllardır hizmet veren Arıkan Ailesi olarak gayrimenkul geliştirme faaliyetlerimizi 2004 yılından itibaren Arıkan Yapı bünyesinde kurumsallaştırmış bulunuyoruz. Bahçeşehir Esenyurt bölgesine olan inancımız bizleri bu bölgede ciddi yatırımlar yapmaya itti. Özel okul ve Parkway AVM ile başlayan bu gelişim şimdi insanların karşısına Parkcity olarak çıktı. Bahçeşehir bölgesinde önümüzdeki yıllarda sürpriz projelerle karşınızda olacağız.

Bu ortamda satışların durma noktasına gelmesi kaçınılmaz

Farklı fiyat ve ihtiyaçlara yönelik konutlar üretilmezse ne olur?

Biz gayrimenkul geliştiren firmaların en büyük ihtiyacı hukuki sorunları giderilmiş uygun fiyatlı arazi temini. Ancak bu yolla bizler gerçekten eve ihtiyacı olan insanlar için uygun fiyatlı konutlar üretebiliriz. Aksi halde herkesin aynı sınıfa hitap ettiği bugünkü gibi bir ortamda satışların durma noktasına gelmesi kaçınılmaz olur. Parkcity, modern yaşamın tüm gereklerini bünyesinde barındıran ve ulaşılabilir fiyatlara sahip bir proje olarak piyasanın gerçek ihtiyacına mükemmel bir örnek. Yatırımcı adına ise bulunmaz bir fırsat. Müşterilerimizde gözlemlediğimiz en önemli konu psikolojik bir sınır olarak gündeme oturtulan konut kredi faiz oranlarının yüzde 1'in altına inmedikçe yüksek olduğu algısı. Bundan da anlaşılıyor ki kredi oranları inmedikçe gayrimenkul piyasasındaki canlanma tam anlamıyla gerçekleşmeyecek. Son günlerde dünya piyasalarındaki gelişmeler de gayrimenkul yatırımlarını erteletecek.

Bazı projeler çıkmaza girdi

Piyasaya giren yeni yerli ve yabanci oyuncuların değerlendirilmesi?

Gayrimenkul sektörü son yıllardaki yükseliş grafiğiyle diğer tüm sektör oyuncularının da ilgisini çekti. Çevrenizde birçok kişinin gayrimenkul sektörüne bir şekilde girmeye çalıştığını gözlemlemişsinizdir. Maketten yapılan satışlar herkeste nasıl olsa satılıp sonra yapılıyor neden bizde yapmayalım düşüncesini pekiştirdi. Gerekli altyapıya sahip olmayan ve fizibilitesi yapılmamış birçok proje başladı. Bu projelerin bir bölümü şu anda çıkmazda. Piyasaya mutlaka yeni oyuncular girecektir. Tavsiyem piyasa ihtiyaçlarını doğru tespit etmeleri ve iyi fizibilite yapmaları. Satan proje her zaman keyif verir fakat tersi bir durumda üzücü noktalara varılabilmektedir. Yabancı oyunculara gelince; ülkemize duydukları güvenle yapmış oldukları yatırımlar bizleri sevindirmeli. Daha büyük yatırımlar yapmaları için gerekli mercilerin ciddi çalışmalar yapması gerektiğine inanıyorum. Yabancıların yatırımlarını artırması için de arazi geliştirme konusu en önemli nokta. Arkasında birçok alt sektörü besleyen gayrimenkul piyasasının gelişmesi ülkemizde başta işsizlik olmak üzere birçok ekonomik konuya çözüm olacaktır..

www.parkcity.com.trÖnerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleri