27 / 01 / 2023

Yüzde 0.79 faiz oranlı konut kredisi hangi bankada?

Yüzde 0.79 faiz oranlı konut kredisi hangi bankada?

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile bankalara ödenen kredi maliyetleri de azaldı. 500 bin TL’lik konut için kredi kullanıldığında geçen senenin aynı ayına oranla bir konut değerine yakın kar elde ediliyor...Bankaların konut kredisi faizleri yaklaşık yedi aydır sert şekilde düşüş ivmesinde hareket ediyor. Merkez Bankası’nın yüzde 24 seviyesinde yer lana haftalık repo faiz oranlarını Temmuz ayında başlayarak ilerleyen yedi ayda aralıksız şekilde 1275 puan düşürerek yüzde 11.25’e düşürmesi bankaların likidite maliyetleri büyük oranda düşürdü. 


Maliyetleri büyük oranda düşen bankalar da kredi faiz oranlarında sert indirimler gerçekleştirdi. 2019 yılına yüzde 2.3 oranında başlayan tabela konut kredisi faiz oranları geçen yılın ikinci yarısında yüzde 2 seviyelerinde yer alıyordu. Yılın ikinci yarısından sonra kamu bankaları öncülüğünde gerçekleşen sert faiz indirimleri sonrasında bankaların tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması seneyi yüzde 1.3 düzeylerinde kapattı. 


2019’un ikinci çeyreği sonrasında son üç buçuk senenin en düşük oranlarına inen konut kredisi faizleri önce yüzde 1’in altına indirdikten sonra yeni yıl itibariyle yüzde 0.70’li seviyelere kadar düştü. 


En büyük oranda faiz indirimleri konut kredisinde yaşanırken, geçtiğimiz yılın ortasında yüzde 2’nin üstünde yer alan ihtiyaç kredisi faizleri yüzde 0.89’a kadar, aynı dönemde yüzde 2’nin üstünde yer alan taşıt kredisi faizleri ise yerli üretim otomobiller için yüzde 0.49’a kadar geriledi. 


En Uygun Konut Kredisi 

Güncel olarak en uygun konut kredisi faizi Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank tarafından sadece ilk kez satışa sunulan konutlara özel olarak yüzde 0.79 oranında yer alıyor. İkinci el konut talepleri için ise en uygun konut kredisi faizi yüzde 0.89 olarak sunuluyor. 


Konut Değerince Kar 

Konut kredisinde son bir sende bir ev maliyeti kadar kara geçildi. Geçtiğimiz sene şubat ayında en düşük oran olan yüzde1.98 faiz oranı yerine güncel olarak en düşük faiz olan yüzde 0.79 ile kredi kullanan tüketici 400 bin TL’lik kredi de 812 bin TL öderken şu an sadece 275 bin TL faiz ödüyor. Son bir sene de 500 bin TL’lik bir konut için çekilebilecek azami tutar olan 400 bin TL tutarda kredi kullanan tüketici konut değerince kar elde etti. 


Konut Kredisi Hesaplama 

KrediPazari'nın araştırmalarına göre bankalardan güncel olarak 400 bin TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde krediye yapılan toplam geri ödeme 10 yıl vade için 620 bin 500 TL oluyor. Söz konusu vadede kredinin aylık taksit tutarları ise yaklaşık 5 bin 200 TL’ ye karşılık geliyor.


Krediyle ev alacaklar dikkat!