Hangi bankalarda konut kredi faizleri 1.50’nin altına indi?


 Hangi bankalarda konut kredi faizleri 1.50’nin altına indi?

Merkez Bankası’nın Temmuz sonunda politika faizlerini düşürmesi ile bankaların konut kredisi faiz oranları hızla inmeye başladı. Hangi bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 1.5’in altına düştü...
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 24 seviyesindeki para politikası faiz oranlarını yaklaşık 10 ay sonra son 4,5 yılın en büyük indirimini uygulayarak yüzde 19.75’e çekti. İndirim sonrası kredi maliyetleri azalan bankalar hızla konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye başladı. 


İndirim sonrası ilk faiz indirim hamleleri özel bankalardan gelirken geçtiğimiz hafta kamu bankaları kampanyalı konut kredileri için faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekti. Özel bankalarda da halen devam eden indirimlerle konut kredisi indirimleri her geçen gün hızlanıyor. 


Konut Kredisinde Talep Patlaması 

Konut kredisi faiz oranlarının son 13 ayın en düşük seviyesine ulaşması ile ertelenen konut talebi tekrar canlandı. Konut kredisi başvuruları rekor düzeye ulaştı. Bankalardan yapılan açıklamaya göre yapılan faiz indirimi sonrasında, ilk iki gün içerisinde üç kamu bankasına 13.000’den fazla müşterinin toplamda 2,1 milyar liranın üzerinde konut kredisi için başvurusu yaptığı belirtildi. Belirtilen başvuru tutarı bugüne kadar iki gün içinde yapılan en yüksek konut kredisi başvurusu oldu. 


Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum 

Ortalama konut kredisi faiz oranları 7 Ağustos itibariyle yüzde 1.73’e kadar düştü. En düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank, Vakıf Katılım Bankası ve Ziraat Katılım’ın sunduğu kampanyalı yüzde 0.99 faiz oranı olurken en düşük tabela faiz oranı ise yüzde 1.39 seviyesine indi. Özel bankalarda ise en düşük konut kredisi faizi yüzde 1.41’e geriledi. 


Konut Kredisi Hesaplama 

En düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 250.000 TL’lik konut kredisi hesaplama yapılığında kredinin aylık taksitleri 10 yıl vadede 3.570 TL oluyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam geri ödeme miktarı 428.000 TL’ ye karşılık geliyor. 


Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre; 7 Ağustos itibariyle konut kredisi faiz oranı yüzde 1.5’in altında olan bankalar şu şekilde;


Ziraat Bankası Konut Kredisi Faizleri

Ziraat Bankası konut ürün paketi kapsamında yüzde 0.99 faiz oranı sunuyor. Kampanya haricinde ise banka yüzde 1.39 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor. 


HalkBank Konut Kredisi Oranları

HalkBank kampanyalı hesaplı evim konut kredisi dahilinde yüzde 0.99, canım evim konut kredisi ürünü kapsamında  ise yüzde 1.39 faiz oranı sunuyor. 


VakıfBank Konut Kredisi Faiz Oranları 

VakıfBank kampanyalı sarı panjur konut kredisi için yüzde 0.99 faiz oranı sunarken standart konut kredisi kapsamında yüzde 1.49 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.


Garanti BBVA Konut Kredisi Faizleri 

Garanti BBVA 10 yıl vadede konut kredisi için yüzde 1.41 konut kredisi faiz oranı uyguluyor. 


Akbank Konut Kredisi Oranları 

Akbank 10 yıl vadeye dek yüzde 1.44 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor. 


İNG Konut Kredisi Faiz Oranları 

İNG dün uyguladığı faiz indiriminin ardından 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.44 faiz oranı sunuyor. 


Kuveyt Türk Konut Finansmanı 

Kuveyt Türk Katılım Bankası ise 10 yıl vadeye dek yüzde 1.47 konut finansmanı kar payı oranı sunuyor. 


Yapı Kredi Konut Kredisi Faizleri

Yapı Kredi Bankası yüzde 1.49 faiz oranı ile 10 yıla kadar konut kredisi kullandırıyor.


TEB Konut Kredisi Oranları 

TEB kampanyalı konut kredisi için yüzde 1.49 faiz oranı ile 10 yıla kadar kredi imkanı sunuyor. 


ICBC Konut Kredisi Faiz Oranları 

ICBC Bank kampanyalı yeni evim konut kredisi ürünü dahilinde yüzde 1.49 faiz oranı uyguluyor.


 Hangi bankalarda konut kredi faizleri 1.50nin altına indi , Hangi bankalarda konut kredi faizleri 1.50nin altına düştü ,