Konut hesabı açılabilen bankalar!


Konut hesabı açılabilen bankalar!

Ev alanlara devlet desteği, Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmeliğin 26 Ağustos'ta yürürlüğe girmesi ile başladı. Peki Konut hesabı hangi bankalarda var? İşte konut hesabı açılabilen bankalar...Konut hesabı açılabilen bankalar!

26 Şubat 2016 tarihinde 29636 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelik 26 Ağustos tarihinde yürürlüğe girdi. Böylece konut alana devlet desteği de 26 Ağustos'ta başladı.


Konut yardımının alınabilmesi için konut hesabı açılarak, bu hesapta 3 yıl para biriktirilmesi gerekiyor. Buna göre 2016 yılında yapılacak ilk başvurular için ilk devlet desteği 3 sene sonra; yani 2019 yılında alınabilecek.


Devlet konut yardımından ancak 7/4/2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmayan kimseler yararlanabiliyor.  Peki Konut hesabı hangi bankalarda var?  İşte konut hesabı açılabilen bankalar...


Konut hesabı açılabilen bankalar...


Konut hesabı İş Bankası, Albaraka, Garanti Bankası  Kuveyt Türk ve  Yapı Kredi de aralarında olmak üzere çoğu bankada açılabiliyor. Bu nedenle çalıştığınız banka ile iletişime geçerek konut hesabı açma hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


İş bankası konut hesabı


Türkiye İş Bankası, ev sahibi olmak isteyenlere sunduğu desteği İş Bankası Konut Hesabı ile sürdürüyor. Yürürlüğe giren yönetmelik ile aynı anda Konut Hesabı uygulamasını hızla müşterilerinin hizmetine sunan İş Bankası, görece cazip faiz oranları ve %20’ye varan devlet katkısı modeli ile müşterilerine birikim yapma imkânı sunuyor.


Yuva sahibi olma hayalleri İş Bankası Konut Hesabı’nda biriktiriliyor


Kendi evinin sahibi olmak isteyenler, alacakları ev için İş Bankası Konut Hesabı’na düzenli olarak para aktararak birikimlerini cazip faiz oranlarıyla değerlendiriyor. 3 yıl veya daha uzun süre birikim yapmış kişiler ilk evlerini aldıklarında, konut edinim tarihindeki birikim miktarının azami %20’si kadar devlet desteği kazanıyorlar.


Vadeli Mevduat Hesabı niteliğinde olan ve TL cinsinden 3, 4 veya 5 yıl vadeli olarak açtırılabilen İş Bankası Konut Hesabı’nın açtırılması için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor, dileyenler çocukları için de başvuruda bulunabilyor. Konut Hesabı tüm İş Bankası şubelerinden açılabiliyor.


Albaraka konut hesabı


Katılım bankacılığında 30 yılı geride bırakan Albaraka, ‘Konut Hesabı’yla ev sahibi olmak isteyenler için farklı ödeme seçeneklerinden oluşan yeni bir hesap seçeneği sunuyor.


Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka, yeni hesap türü ‘Konut Hesabı’yla ev sahibi olmak isteyenlere yeni ve kazançlı fırsatlar sunuyor. Albaraka, 26 Ağustos tarihinden itibaren TL cinsinden farklı ödeme seçenekleriyle, üç yıl vadeli ‘Konut Hesabı’ açarak aylık veya üç aylık periyotlardaki düzenli ödemeleriyle ev sahibi olmak isteyenlere “Devlet Katkılı” birikim yapma imkanı sunuyor.


Konut Hesabı’yla bir aylık ödeme seçeneğinde asgari ödeme tutarı 250 TL; azami/ ödeme tutarı 2 bin 500 TL olacak. Üç aylık ödeme seçeneğinde ise asgari ödeme tutarı 750 TL, azami ödeme tutarı ise 7 bin 500 TL olarak gerçekleşecek.


Devlet katkısını da kapsayacak yeni üründe, 36 – 47 ay arasındaki düzenli ödeme süresinde devlet katkı oranı yüzde 15 olurken, azami katkı 13 bin TL olarak gerçekleşecek. Bu oran 48 – 59 ay arasında yüzde 18 ve 14 bin TL’lik azami katkı; 60 ay ve üzerindeyse yüzde 20 değerinde ve 15 bin TL’lik azami katkı olarak Albaraka müşterilerine sunulacak. Devlet Katkısı tutarları “Yeniden Değerleme Oranına” göre her yıl revize edilecek. Ayrıca Bakanlar Kurulu, bu tutarları 3 katına kadar yükseltmeye yetkili olacak.


Kuvet Türk konut hesabı


Kuveyt Türk’ten Katılım Bankacılığı Esaslarına Uygun “Devlet Katkılı Konut Hesabı”


Kuveyt Türk, kendine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının yurtiçinde ilk ve tek konutunu almasını desteklemek amacıyla devlet katkılı konut hesabını oluşturdu. Faizsiz bankacılık prensiplerine uygun olarak hayata geçirilen Kuveyt Türk Devlet Katkılı Konut Hesabı ile banka, uzun vadeli birikim yapmak isteyen müşterilerine destek verecek. Kuveyt Türk, konut hesap birikimlerine devletin verdiği katkı payına ek olarak kar payı vererek müşterilerinin kazancını da katlayacak.


Konut hesabı, yurt içi şubelerinde Türk lirası cinsinden ve birikimli katılma hesabı olarak açılabilecek. Ortak hesap olarak açılamayacak Konut Hesabı, asgari 3 yıl vadeli açılabilecek ve hesap her yıl temdit olup, müşteri kar payı alacak. Aylık birikimler en az 250, en fazla 2500 TL tutarında yapılabildiği gibi 3 aylık dönemlerde 750 ila 7500 TL arasındaki tutarlarda da belirlenebilecek. Kuveyt Türk, bu hizmetiyle tüm gelir gruplarına hitap edecek.


Birden fazla konut hesabı açtıramayacak olan tasarruf sahipleri, konut hesaplarını başka bir bankaya da taşıyamayacaklar.


Birikim sahipleri yüzde 15 -20 arası katkı alabiliyor


Devlet katkısına hak kazanabilmek için, asgari 3 yıl boyunca bankanın belirlediği şartlarda ödemenin düzenli olarak yapılmış olması, başvurulan konut dışında 7/4/2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olması ve konut edinim tarihinden sonra en geç 6 ay içinde başvuru yapmış olması gerekiyor. Birikim sahipleri 3-4 yıl arasında yüzde 15 (en fazla 13,000 TL), 4-5 yıl arasında yüzde 18 (en fazla 14,000 TL) ve 5 yıl üzerinde yüzde 20 (en fazla 15,000 TL) katkı kazanabiliyor.


Konut Hesabına açılış tarihinde ve bir defaya mahsus 30,000 TL’ye kadar para yatırılabiliyor. Ara dönem ödemeli bir katılma hesabı olan konut hesabı, asgari üç yıl vadeli açılabiliyor. Kar payları müşterinin isteğine bağlı olarak cari hesapta veya ilgili katılma hesabının üzerine üst limiti aşmayacak şekilde eklenebiliyor.


Garanti Bankası konut hesabı

Banka açıklamasına göre,  konut hesabı ile birikim yapanlar, hem yüzde 20'ye varan devlet katkısından yararlanacak hem de Garanti'den birikimlerinin 3 katına kadar konut kredisi kullanabilecek.


Yapı Kredi konut hesabı

Yapı Kredi Bankası en az 3 yıl vadeyle TL cinsinden birikim yapma fırsatı sunuyor. Her ödemenin Yapı Kredi'nin güncel oranlarıyla değerlendiği ve bir vadeli mevduat hesabı özelliği taşıyan hesap, tüm Yapı Kredi şubelerinden açılabiliyor.

18 yaşından küçükler konut hesabı açabilir mi?


Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com

 Devlet destekli konut hesabı açan bankalar , konut hesabı hangi bankalarda var , konut hesabı hangi bankadan alınır ,