18 / 07 / 2024

Doların yükselmesi konut kredisi faizlerini nasıl etkiliyor?

Doların yükselmesi konut kredisi faizlerini nasıl etkiliyor?

Dolar kuru bugün tekrar yükselişe geçerek 22 Mart sonrasında ki en yüksek seviyesine ulaştı. Peki konut kredisi faiz oranları nasıl etkilendi?
31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde İstanbul sonucunun henüz netleşmemesi ve Cumhur ittifakının seçimlerin yenilenmesine dair açıklamalarda bulunması piyasalarda belirsizlik nedeniyle TL negatif fiyatlamaya neden oluyor. Öte yandan ABD’nin S-400 konusunda "S-400’lerin olduğu yerde teknik olarak F-35’lerin olması mümkün değil” açıklaması da ABD-TR arasındaki siyasi tansiyonun yükselebileceği endişesini tekrar artırdı.


Bugün küresel piyasalarda gelişen ülke paralarının çoğunun dolar karşısında da gerileme yaşaması ve yurt içi belirsizliklerin de yüksek olması nedeniyle USD/TRY kuru yüzde 1,30 kazançla 5,7540’a yükselirken EUR/TRY de 6,49’a yaklaştı.


Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre, 22 Mart’ta yurt içi yerleşiklerin döviz talebinin rekor seviyeye yükselmesi ve TCMB rezervlerinin azalması ile 5,84 seviyesine yükselen kur, merkezin swap limitlerini artırması ile 5,30’a geriledi, ancak düşüş kısa süreli oldu. Son haftalarda 5,60 üzerinde fiyatlanan kur, bugün 5,75 üzerine yükselerek 22 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü.


Dolar/TL 5,75'i aşarak 22 Mart sonrası en yüksek seviyeyi gördü. 22 Mart sonrası birçok özel banka konut kredisi faiz oranlarında artış uygulamıştı. Kur da yaşanan dengesizlik ve yükseliş eğilimi bankaların kredi kullandırımını sıkıştırmaya devam ediyor. Uzmanların tahminlerine göre kurda yaşanan artışın devam etmesi durumunda konut kredisi faiz oranlarının artışı kaçınılmaz olacağı şeklinde.


Konut kredi faiz oranları artmaya başladı!