Yunusemre Belediyesi'nden Manisa'ya toplu konut müjdesi!

 Yunusemre Belediyesi'nden Manisa'ya toplu konut müjdesi!

TOKİ’nin ilçeye yapacağı yatırım maliyetinin yaklaşık 400 milyon TL olacağına dikkat çeken Çerçi, konutların düşük ve orta gelirli vatandaşlara hitap edeceği gibi özgün projelerin de ilk defa Manisa’da uygulanacağını belirtti. Çerçi, “TOKİ’yle anlaştık. En yakın zamanda talepler alınacak. Manisa’da konut sorunu büyük ölçüde çözüme kavuşacak. Bu gelişme Manisalılara bayram hediyemiz olsun” dedi.


Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi,  TOKİ  ile birlikte Yunusemre ilçesine 2 bin 500 ile 3 bin 450 arasında toplu konut yapılacağını müjdeledi.


TOKİ’nin ilçeye yapacağı yatırım maliyetinin yaklaşık 400 milyon TL olacağına dikkat çeken Çerçi, konutların düşük ve orta gelirli vatandaşlara hitap edeceği gibi özgün projelerin de ilk defa Manisa’da uygulanacağını belirtti.  Çerçi, “TOKİ’yle anlaştık. En yakın zamanda talepler alınacak. Manisa’da konut sorunu büyük ölçüde çözüme kavuşacak. Bu gelişme Manisalılara bayram hediyemiz olsun” dedi.   


Yunusemre Belediyesi ile TOKİ arasında yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı. Manisa’nın Yunusemre ilçesinde 2 bin 500 ile 3 bin 450 arasında toplu konut yapımı için bayramdan sonra anket ve ardından ön talep çalışması başlatılacak.

 

YUNUSEMRE’DE ÖZGÜN MİMARİ DÖNEM


Başkan yardımcılığı kontrolünde  Emlak  ve İstimlak Müdürlüğü bünyesinde “Kentsel Dönüşüm ve Toplu Konut Şubesi” kuruldu. Bayramdan hemen sonra tahmini iki aylık bir süre içerisinde anket çalışması bu birim tarafından başlatılacak. Anket çalışması ile hem konut talebi sayısal olarak ortaya çıkacak hem de talep edilen konut tipleri belirlenecek. Anket çalışması sonrası ortaya çıkan sonuçlar yapılacak konut sayısı ve konut tiplerine ışık tutacak. Yapılacak konutların bir kısmı bilinen TOKİ projelerinden olsa da önemli bir kısmı daha önce hiç bir yerde uygulanmamış yeni ve özel projelerle özgün olarak hayata geçirilecek. Konutlar Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek yapılacak.

Konuyla ilgili Yunusemre Belediye Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi, Belediye Başkan Yardımcılar Kılıç Kaya, Ramis Şiyak, Hakan Akgöl, İmar ve Şehircilik Müdürü Saniye Altay, Emlak ve İstimlak Müdürü Mustafa Dandin katıldı.   

 

TOKİ’NİN İLK KONUT HAMLESİ MANİSA’YA


6 aylık bir belediye olduklarını belirten Başkan Mehmet Çerçi, “Yunusemre belediyesi olarak kurumsallaşma alt yapı gibi sorunları büyük ölçüde tamamladık. Yunusemre’nin imar ile ilgili sorunları var. Biz hemen bunları masaya yatırdık. Manisa’nın ve Yunusemre’nin kentsel dönüşümü ile ilgili sorunlu bölgeleri var. Bunun için ayrı ayrı çalışmalarımız var. Seçimlerde de söz verdiğimiz bir durum olan, düşük ve orta gelir grubuna yönelik konut hamlesini yaptık. Bu iş ile ilgili ciddi mesafe aldık. 2004 ve 2009 yıllarında Manisa’da toplu konutlar yapıldı. Tahminen Manisa merkeze bin 800 civarında yapıldı. TOKİ de yeni bir dönem başlıyor. Toplu konut ile ilgili bir çok defa Ankara’da temaslarda bulunduk. Ardından buraya işinde uzman kişiler gelip incelemelerde bulundular. Bu dönemde TOKİ yeni bir konut seferberliği başlatacak. İlk konut hamlesini Manisa’da başlatıyor. Bu dönem ile ilgili ciddi bir konutu ilk defa TOKİ Manisa’da başlatacak” dedi.

 

“HALKIMIZA SÖZ VERDİĞİMİZ EN ÖNEMLİ PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”


Bayramdan sonra hemen anket ve ön talep toplama çalışmaları yapılacağını dile getiren Çerçi, “Belirli merkezlerde kuracağımız stantlarda vatandaşlarımıza yönelik alternatifleri sunarak anket çalışmamızı yapacağız. TOKİ’nin yeni dönemde yapacağı konutlarda eskisi gibi değil bizim isteğimiz doğrultusunda dış ve iç mekan bahçe gibi hususlar önemsenerek yapılacak. Biz kendi tasarımımızı TOKİ ile görüşüp yapacağız. 2 bin 500 ile 3 bin 450 arasında toplu konut yapılacak. Talep çok ise 3 bin konutu da geçme ihtimali var. 3 bin konutun aynı yerde olabileceği gibi farklı bölgelere de ayrılabilir. İlk başta vatandaşlarımız ne tür ödeme şatları ile ne tür konutlar istiyor diye anketimizi başlatacağız. Konutlar için 10 yıl ile 15 yıl içerisinde ödeme süreleri var. TOKİ sadece belirlenen alana sadece konut değil, çarşı, okul ibadethane, spor tesisleri yapıyor. Düşük gelir grubuna yönelik konutlarda peşinatı 3 veya 4 bin lira yatırılıyor eve girene kadar bir daha para ödemiyorsunuz. Konutu teslim aldıktan sonra ilk taksiti veriliyor. Kira öder gibi bir taksit uygulaması sonucunda kendi eviniz oluyor. Halkımıza söz verdiğimiz en önemli projelerimizden bir tanesidir. Bu Manisa’da ve Yunusemre’de yaşayan hemşerilerimize bayram müjdemizdir” diye konuştu.

 

MANİSA’DA İLK 400 MİLYON TL’LİK YATIRIM


Konutlara başvurular için belli şartların olduğunu ifade eden Çerçi,”Örneğin, hane halkının aylık net geliri 2 bin 600 TL’nin altında olacak. Yapacağımız konut projesinin yaklaşık toplam maliyeti 400 milyon TL olarak tahmin ediliyor.  Böyle bir yatırım Manisa’da ilk defa oluyor. TOKİ yeni bir dönem başlatıyor ve ilk uygulamasını Manisa’da yapacak. Belediyemizde Emlak İstimlak Müdürlüğü’ne bağlı ‘Toplu Konut ve Kentsel Dönüşüm Birimi’ adı altında ayrı bir birim kuruldu. Bu süreçle ilgilenecekler. Değişik yerlerde stantlar kuracaklar. Taleplerin bir sınırı yok. TOKİ tarafından 10 bin kişinin başvuracağı tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı. Başkan Mehmet Çerçi, basın toplantısının ardından gazetecilerin bayramını kutladı.Yunusemre Belediyesi Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Satışa çıkacak projeler