13 / 06 / 2024

Son 6 ayda yüzde 35'lere yakın kira artışı yaşandı!

Son 6 ayda yüzde 35'lere yakın kira artışı yaşandı!

Emlak sektörü, belirsizliklerin damga vurduğu 2015 yılında ekonominin lokomotifliğini üstlenmeye devam etti. 2014 yılında 1 milyon 165 bin olan konut satışları, 2015'i 1 milyon 200 bin ile kapattı. 2016 hedefi ise 1.5 milyon rakamını geçmek.


İki seçim, jeopolitik riskler ve küresel endişelere rağmen konut sektörü geçen yılı rekorla kapattı. Satışların 1.2 milyonu aşmasının yanı sıra kiralar da tavan yaptı. Merkezde 6 ayda yüzde 35 artış yaşandı


Emlak sektörü, belirsizliklerin damga vurduğu 2015 yılında ekonominin lokomotifliğini üstlenmeye devam etti. 2014 yılında 1 milyon 165 bin olan konut satışları, 2015'i 1 milyon 200 bin ile kapattı. 2016 hedefi ise 1.5 milyon rakamını geçmek. Tek parti iktidarının devamı ile birlikte siyasi belirsizliğin son bulması ve hükümetin mali disiplinden taviz vermemesi sektörün bu yıla ilişkin beklentilerini güçlendirdi. Güçlü talebin devam etmesiyle birlikte artan satışlar, kiralara da yansıdı. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, özellikle yılın ikinci yarısında dikkat çeken bir kira artışı yaşandığını söyledi. Erilkun, "Şehrin bilinen merkezlerinde son 6 ayda ortalama yüzde 35'lere varan kira artışları oldu. Bu durum, toplu konut bölgelerindeki hareketi ve dolayısıyla o bölgelerde de talepten doğan fiyat artışlarını beraberinde getirdi" dedi. Erilkun, "Beşiktaş'ta yılın ilk çeyreğinde 2 bin 400 TL'ye verilebilen 100 metrekare bir dairenin fiyatı bugün 3 bin 800 TL'ye kadar çıkabilirken, Halkalı'da 700 TL olan bir gayrimenkul minimum 950 TL'den kiraya verilebiliyor" dedi. 


YENİ EV BULMAK ÇOK ZOR 

2016'da Kadıköy, Beşiktaş gibi merkezi lokasyonlarda kiraların minimum yüzde 15 daha artış göstereceğini belirten Hakan Erilkun, şunları söyledi: "Bugün yeni üretimin yok denecek kadar az olduğu lokasyonlarda her zaman yoğun olan talepler mevcut alan ve konut kapasitesi sınırlı olduğu için fiyatlara yansımaya devam edecek." Mevcut kiracıların haklarını kullanarak kira kontratlarını yenilemeyi tercih etmelerinin de fiyatları etkileyeceğini söyleyen Erilkun, "Kiralanabilecek mülk sayısı da sınırlı olacağı için artan talebin fiyatlara yansıması kaçınılmaz bir hal alacak. Bu durumun yeni ve modern İstanbul olarak adlandırdığımız Halkalı, Bahçeşehir gibi bölgelerdeki kira fiyatlarında da artışa neden olması, tüketiciyi kira bedelini kredi taksiti olarak ödemeye yönlendiriyor" diye konuştu. 


Sabah