30 / 05 / 2024

TOKİ'den ayda 750 TL'ye ucuz konut fırsatı!

 TOKİ'den ayda 750 TL'ye ucuz konut fırsatı!

TOKİ 35 kentte ev satışı yaptığını açıkladı. 69 bin TL'den başlayan konut fiyatları için aylık taksit tutarları da 750 TL'den başlıyor.


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) dar gelirli aileleri ev sahibi yapmaya devam ediyor.  Takvim'de yer alan habere göre; özellikle alt gelir grubunda olan ve maaşı 5 bin TL'nin altında olan vatandaşlar TOKİ'nin ucuz konut kampanyasından yararlanabilir. 35 ilde satışa sunulan evler için e-Devlet üzerinden başvuru yapılıyor. İşte satışa sunulan ucuz konut kampanyasının detayları...


TOKİ ALT GELİR GRUBU DAR GELİRLİ AİLELER İÇİN SATILAN UCUZ KONUT PROJELERİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? 

Türk vatandaşı olmak,


Başvuru yapılacak olan konut projesinin yer aldığı il ve ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet etmek ve bu il nüfusuna kayıtlı olmak,Daha önce TOKİ'den konut almamak ya da  TOKİ  kredisi kullanmamış olmak,


Konut başvurusu yapacak olan kişinin kendisine, eşine ya da bakmakla yükümlü olduğu velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir taşınmaz kaydı bulunmaması,


Başvuruda bulunacak olan kişinin en az 25 yaşında olması,


Aylık toplam hane halkı geliri sınırının 2 bin 600 lirayı aşmaması (yani aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin en fazla 2 bin 600 lira olması, İstanbul için bu sınır 3 bin 100 lira olarak uygulanmaktadır).


TOKİ'DEN NASIL EV SAHİBİ OLUNUR, BAŞVURU NASIL YAPILIR? 

TOKİ'den ev almak isteyen vatandaşların TOKİ'nin internet sitesi üzerinden yayımlanan ilanlara ulaşarak, ilanın başvuru şartlarını inceledikten sonra belirlenen peşinatı Halkbank ya da Ziraat Bankası'na yatırması gerekiyor. TOKİ'nin belirlediği tarihlerde başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontu ile başvurması yeterli olacak.


TOKİ BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK? 

TOKİ'den ev ve iş yeri almak isteyen kişilerin T.C. vatandaşı ve 18 yaşını doldurması gerekiyor. Kurasız ev çekilişine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuru yapılabilecek. TOKİ'den kurasız ev çekilişi için; vergi sicil numarası, T.C. kimlik numarası ve fotoğraflı nüfus kayıt örneği yeterli olacak.


TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ 

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.


1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.2) "En Az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının yüzde 5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.


3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.


Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.


Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube'lerinden geri alabilecektir.


Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecektir.


İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.


TOKİ SÖZLEŞME İMZALANMASI 

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Temerküz Şubesinde (Daha sonra ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştireceklerdir.


Sözleşme imzalama aşamasında;


Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,


Hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 TL (İstanbul için 6.000 TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,


Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.


TOKİ AÇIK SATIŞ DUYURULARI 

TOKİ tarafından yayınlanan açık satış duyuruları TOKİ'nin web sitesinden 6 ayda bir duyuruluyor. Talebin fazla olması durumunda daha sık aralıklarla satış duyuruş yapılabiliyor. 


TOKİ AÇIK SATIŞLARI NASIL YAPILIR? 

Açık satış duyurularında satışlar başvuru önceliğine göre yapılıyor. İlk başvuruda bulunan ve şartları sağlayan vatandaşın ev sahibi olduğu TOKİ açık satış başvuruları Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor. TOKİ açık satış başvurularında peşinatın tutarı projeye göre değişiyor. Bu tutar genelde yüzde 10 ila yüzde 25 arasında değişiyor. Açık satışlarda geriye kalan tutar ev ve iş yerine göre vade sayısında değişiklik gösterilerek ödeniyor. TOKİ’den açık satışla ev alan bir kişi 240 ay vade ile ödeme yapabilirken, iş yeri alan bir kişi 60 aya kadar vadeli ödeme yapabiliyor.


TOKİ'DEN İHALE YÖNTEMİ İLE EV SAHİBİ OLMA 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) birçok ev sahibi yapıyor. TOKİ'den çekilişsiz ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar "Açık Artırma Yöntemi" ile konut alabiliyor. 


TOKİ Başkanlığı'nın ihale ile satışa çıkardığı konutlara ise vatandaşlar ihalenin düzenlenmeden önce başvuruda bulunarak ihaleye katılıyor İhalede satılan evlere en yüksek teklifi veren vatandaşlar evleri almaya hak kazanıyor.
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016