06 / 12 / 2022

Öğrencilerin kiralık ev sınavı başladı!

Öğrencilerin kiralık ev sınavı başladı!

Üniversiteye yerleşen öğrencilerin şimdi de kiralık ev sınavı başladı. Kiralarda, öğrencilerin talebi sebebiyle geçen yıla göre artış var. İşte il il fiyatlar...Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren öğrencilerin hangi üniversitelere yerleştiği açıklandı. Posta gazetesinden Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre, yerleşme stresini atlatan öğrenci ve velileri şimdi de ev telaşı sardı. Devlet yurtları ve özel öğrenci yurtlarında yer bulamayanlar veya yurt yerine evde kalmak isteyen öğrenciler, kiralık konut piyasasını da yukarı yönlü harekete geçirdi.


ÖNCE ULAŞIM

Öğrencilerin konut kiralarken tercih ettikleri bölgelerin başında, merkezi bölgeler ile sosyal imkanlar ve ulaşım açısından avantaj sağlayan, kampüse yakın olan bölgeler bulunuyor. Her sene olduğu gibi bu sene de bu bölgelere talep artınca hem satış hem de kira değerleri yükselişe geçti.


TEK KALANA 1+1

Ulaşım imkanları, kira ve aidat fiyatları, oda sayısı, ısınma şekli, dairenin eşyalı veya eşyasız olması, onarım ihtiyacının bulunup bulunmaması gibi faktörler kira fiyatını da etkiliyor. Tek başına kalmak isteyen öğrenciler genellikle 1 oda 1 salon daire tercih ediyor. Bir veya  birkaç kişi birlikte kalmak isteyen öğrencilerin tercihi ise 2 oda 1 salon ya da 3 oda 1 salon tipli daireler oluyor.


EN ÇOK DENİZLİ’DE

TSKB Gayrimenkul Değerleme, üniversitelerin yoğun olduğu 26 ilde 2 oda 1 salon tipli yaklaşık 100 metrekare daireleri dikkate alarak kira değerlerini inceledi. Yapılan çalışmaya göre, son bir senede kiraların en çok arttığı il yüzde 12.68 ile Denizli oldu. Denizli’yi yüzde 11.16 ile Adana, yüzde 10.53 ile Hatay, yüzde 10.52 ile Mersin ve yüzde 9.86 ile Muğla takip etti.


EN YÜKSEK İSTANBUL

Kiralık ev açısından en çok zorlanacak olanlar ise mega kent İstanbul’da okuyacak öğrenciler. İstanbul, en yüksek kira değerlerine sahip. Beşiktaş, Kadıköy ve Avcılar öğrencilerin ilk tercihi arasında.


İZBAN ETKİSİ 

İzmir'de Bornova ve Buca gibi merkezi lokasyonların kira değerleri şehrin çeperlerine göre daha yüksek. Fakat İZBAN hattıyla kent merkezi ile kentin çeperleri arasındaki erişilebilirliğin artması, çeperlerin de tercih edilme potansiyelini de artırdı.


ANKARA'DA ÇANKAYA

Başkent Ankara’da üniversite öğrencileri genellikle Çankaya ve çevresinde yoğunlaşıyor. 100. Yıl Mahallesi’nde ise öğrenci bütçesine uygun konutlarda doluluk oranının yüksek olması ve yeni konutların artması da o bölgedeki kira değerlerini yukarı yönlü etkiliyor.Öğrencilerin kiralık ev sınavı başladı!


Öğrencilerin kiralık ev sınavı başladı!