İstanbul'da 19 bin riskli bina tamamen yıkıldı!

İstanbul'da 19 bin riskli bina tamamen yıkıldı!

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürü Hüseyin Kaya, İstanbul’da 50 bin riskli binadan 19 binlik kısmının tamamen yıkıldığını söyledi. Kaya, İstanbul’da 19 ilçede ve 62 bölgede riskli alan çalışmalarının devam ettiğini söyledi.


İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürü Hüseyin Kaya, İstanbul’da 1999’daki depremden sonra riskli binaların belirlenmesi konusunda çalışma yürütüldüğünü söyledi. Kentte yaklaşık 50 bin riskli bina tespit edildiğini ifade eden Kaya, “Bu 50 bin riskli binada 220 bin civarında konut ve 31 bin civarında da iş yeri var. Tabii bunlar bizim tespitlerimiz. Mevcutta bu sayının çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’da riskli olduğu için yıkılan bina sayısı yaklaşık olarak 19 bin ve bu da 88 bin bağımsız bölüme tekabül ediyor. Halen yıkım çalışmaları devam eden birçok ilçede, birçok bina var. Bununla ilgili kira yardımı da devam ediyor. Yaklaşık olarak 775 milyon lira kira yardımında bulunmuş oluyoruz” dedi.

62 bölgede çalışma


Kaya, İstanbul’da 19 ilçede ve 62 bölgede riskli alan çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Gaziosmanpaşa, Kadıköy, esenler, Sarıyer, Kartal, Pendik, Beyoğlu ve birçok ilçede kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğünü, fikirtepe’deki çalışmaların kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Kaya, “Fikirtepe’nin tamamına baktığımızda, 134 hektarlık bir alan var ve 6 bin 341 riskli bina tespit ettik. 17 bin 728 bağımsız bölüm tespitimiz de var. Buranın planlaması sonucu 61 yapı adası meydana geliyor. Şu anda bu yapı adalarında birçoğunun inşa faaliyetleri devam ediyor. Bütün binalar yenilendiği zaman güzel bir Fikirtepe göreceğiz diye düşünüyorum.  Fikirtepe’deki çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca takip edilmekte” ifadelerini kullandı. 


‘Vatandaşa da büyük görev düşüyor’


Kaya, binaların depreme karşı güçlendirilmesi ve hasar tespit çalışmalarının yapılması gerektiğini söyledi. Vatandaşların özellikle kendi binasının tespitini yaptırmasının önemine dikkat çeken Kaya, “Bu konuda laboratuvarlar var. Laboratuvarlarımızda binaların riskli olup olmadığına ilişkin tespitler yapılmaktadır. Herkes kendi binasının tespitini yaptırırsa bizim için çok daha önemli bir iş yapmış olacaklar. Çünkü devlet olarak bizim tüm binalara girip, tespit yapmamız çok zor. Riskli binalarda oturmayalım. Bizim için can güvenliğimizden daha önemlisi yok” diye konuştu.


 Milliyet