Çanakkale'de toplam 34 adet riskli yapı raporu düzenlendi!

 Çanakkale'de toplam 34 adet riskli yapı raporu düzenlendi!

Çanakkale'de, Kentsel Dönüşüm Kredileri konulu toplantı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi'nde yapıldı. Çanakkale ilinde şimdiye dek 16'sı Merkez, 14'ü Biga'da olmak üzere toplam 34 adet riskli yapı raporu düzenlendi...


Çanakkale'de, Kentsel Dönüşüm Kredileri konulu toplantı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi'nde yapıldı. 


İÇDAŞ Konferans Salonu'nda yoğun bir katılım ile düzenlenen toplantıya Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Çanakkale Çevre İl Müdürü Bülent Yeğin, İş Bankası Balıkesir Bölge Müdürü Ali Olcay ile ÇTSO Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Güven Barış Yüksel ve Ahmet Selçuk Erdoğan ile Genel Sekreter Sema Sandal katıldılar. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çevre  Müdürü Bülent Yeğin, Kentsel Dönüşüm Yasası'nda maliklerin hak kaybına uğramamasının esas alındığını, kira yardımı, harçlar ve vergilerden muafiyet, anlaşmalı . bankalardan kredi gibi hakların söz konusu olduğunu ifade etti. Çanakkale'de şimdiye dek 35 binanın Kentsel Dönüşüm Yasası'ndan yararlandığını söyleyen Yeğin, "Daha yolun başında olduğumuz bir gerçektir ancak kararlılıkla yürüyeceğiz" dedi. 


Kentsel dönüşüm kredileri konusunda bilgi veren İş Bankası Bireysel Bankacılık Satış Bölümü Birim Müdürü Sarp Kayalar, Türkiye'de mevcut konutların yaş ortalamasının 22 olduğunu, 6.5 milyon konutun kesinlikle yenilenmesi gerektiğini ve 14 milyon konutun da bu yasa ile yenilenmesinin beklendiğini ifade etti. Kayalar, Türkiye çapında riskli yapı rapor adedinin 32 bin 929 olduğunu, en çok rapor başvurusu yapılan ilin 18 bin 536 ile İstanbul olduğunu, ardından İzmir, Ankara, Antalya ve Eskişehir'in geldiğini söyledi. Çanakkale ilinde şimdiye dek 16'sı Merkez, 14'ü Biga'da olmak üzere toplam 34 adet riskli yapı raporu düzenlendiğini belirten Kayalar, "1. Derecede deprem bölgesinde olan Çanakkale için bu sayı çok azdır" dedi.


Tünaydın