22 / 04 / 2024

Bursa'da kentsel dönüşüme hız verildi!

Bursa'da kentsel dönüşüme hız verildi!

700 bini aşkın nüfusuyla çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu Yıldırım ilçesinde belediye bünyesinde kurulan Yeşil Yıldırım şirketi aracılığıyla müteahhitler ve vatandaşlar arasında uzlaşma sağlandı.


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşümü hızlandırmak için aldıkları 0,50 emsal artışı kararının kentte ayrı bir sinerji ve hareket yarattığını belirterek, "20'nin üzerinde site başvuruda bulunarak belediyemizden onay aldı. Mahalle ve site sakinleri bir araya gelip, yaptırdıkları projelerde yeşil alanı artırdıkları ve otopark sorununu çözdükleri takdirde 0.50 emsal artışını veriyoruz. Bu dönüşüm için büyük bir fırsat. Bursa'da 1070 mahalle var ve bunların önemli bölümü dönüşmeyi istiyor. On binlerce binanın yıkılıp yenilenmesi lazım. Depremin ne zaman geleceği belli değil. Hep birlikte tedbirimizi almalıyız. Hem bakanlığın hem de şehirlerin hedefleri doğrultusunda hızlı bir dönüşüm sürecek" dedi.


YILDIRIM, ÇARPIK KENTLEŞMEYE SAVAŞ AÇTI


700 bini aşkın nüfusuyla çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu Yıldırım ilçesinde belediye bünyesinde kurulan Yeşil Yıldırım şirketi aracılığıyla müteahhitler ve vatandaşlar arasında uzlaşma sağlandı. İlçenin büyük bölümünü kentsel dönüşüm kapsamına alan belediye Teferrüç, Piremir, Yediselviler, Sıracevizler, Vatan, Beyazıt, 152 Evler, Ortabağlar, Güllük, Mimarsinan, Esenevler, Yiğitler, Şükraniye, Ertuğrulgazi, Kaplıkaya, Değirmenönü, Karapınar, Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuzselim ve Çınarönü mahallelerinde hayata geçireceği dönüşümle ilçenin çehresini değiştirmeyi hedefliyor.


OSMANGAZİ'DE 10 BÖLGE DAHA DÖNÜŞÜME GİRECEK


Osmangazi Belediyesi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte, toplam 42 hektar alanda 4 kısım olarak planladığı Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 3'üncü kısmın yapımına başladı. Proje kapsamında 153 bin 170 metrekarelik alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Osmangazi Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. 2017 yılı Şubat, Ağustos ve Ekim aylarında etap etap teslim edilecek proje için ödenen kamulaştırma bedeli 130.8 milyon lira oldu. Proje tamamlandığında toplam 2 bin 177 konut ve 192 ticari alan yer alacak. Belediye, ilçenin 10 farklı bölgesinde daha kentsel dönüşüm alanı belirledi.


DünyaÖnerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleri