Yerel yönetim yasası değişiyor!


Yerel yönetim yasası değişiyor!

AKP'nin hazırladığı yerel yönetim yasa taslağı yönetimden imara ulaşımdan mimariye kadar bir çok değişikliği öngörüyor.
Yerel yönetim yasa taslağı yönetimden imara ulaşımdan mimariye kadar bir çok değişikliği öngörüyor. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı  ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, hazırladığı yasa taslağını bir hafta sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak.


Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, CHP ve MHP ile de konuyla ilgili görüşen Mehmet Özhaseki, düzenlemeye ilişkin detayları paylaştı.


Buna göre, yasa taslağında imar planlarıyla ilgili önemli değişiklikler bulunuyor. Plan tadilatlarında yetki belediye meclislerinde kalacak ama denetim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda olacak. İmar planlarına kriter getirilecek ve şahsa özel parsel bazlı değişiklikler de yapılmayacak.


 Yerel yönetim yasası değişiyor!

 

Arsa değer artışında kamu pay alacak ve alınan bu pay kentsel dönüşümde kullanacak.


Her il için ayrı ayrı kentsel tasarım rehberi çıkarılacak. ve inşa edilecek yapılar bu rehberdeki kriterlere uygun olacak.


Büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasındaki hizmet ihtilafına sonlandırmayı amaçlayan taslakta belediye başkanlarının yakın akrabalarını da işe almasının yasaklanması öngörülüyor.


Taslağa göre, belediyelerin gelirleri vatandaşlara yük getirilmeden artırılacak ve şehirlerin gelir payı dağılımındaki dengesizlikler giderilecek.


Taslak, ilgili bakan ve Cumhurbaşkanı'na sunulacak. MHP ve CHP ile yapılacak ortak çalışmasının sonrasında da Meclis gündemine gelecek.Yerel yönetim yasası değişiyor mu , Yerel yönetim yasası değişecek mi ,