01 / 12 / 2022

Yenişehir Projesi'ni Başbakan Erdoğan'nın kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor!

Yenişehir Projesi'ni Başbakan Erdoğan'nın kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul' da, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp ve Küçük çekmece sınırları içerisinde kurulacak Yenişehir Projesi' nin master planlarını tamamladı...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planlamayı yaptı. Projenin Başbakan Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'da kurulacak Yenişehir projesinde son aşamaya geldi.


MASTER PLANI TAMAMLANDI


Bakanlık, İstanbul'da, Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp ve Küçükçekmece sınırları içerisinde kurulacak Yenişehir Projesi'nin master planlarını tamamladı. Projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.


2 MİLYON 400 BİN KİŞİ YAŞAYACAK


İstanbul'un doğal, tarihi ve kültürel özelliklerini öne çıkaracak projede son noktaya gelen Bakanlık, kurulacak yeni şehrin master plan çalışmalarını tamamladı. 


Rezerv alan olarak ayrılan bölgede, yaklaşık 800 bin konutta 2 milyon 400 bin kişi yaşayabilecek. Projenin hayata geçirilmesiyle İstanbul'un nüfusu kalabalık bölgelerinde yoğunluk azalacak.


5 BİN HEKTAR YEŞİL ALAN 


'Compact şehir' yaklaşımıyla planlanan Yenişehir'de, 4 bin 800 hektar sosyal donatı alanları, yaklaşık 5 bin hektar yeşil alan bulunacak.


ÜNİVERSİTE, BOTANİK PARKI...


Projede, TEMAPARK, üniversiteler ve botanik parkların yanı sıra havaalanı etrafında 200-400 hektarlık fuar alanı yapılacak. Yenişehir'in kurulacağı alandaki doğal su havzaları ve su kaynaklarının korunması için Bakanlık, Türkiye Elektrik İletim AŞ, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, Devlet Su İşleri ile çalışmalarını sürdürüyor.


KATI ATIKLARDAN ENERJİ ÜRETME İSTASYONU


Yenişehir'deki enerji ihtiyacının yüzde 30'u geri dönüşümle sağlanacak. Şehirde katı atıklardan enerji üretme istasyonları yer alacak.


AkşamÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler