02 / 10 / 2022

Veysel Eroğlu İzmir projelerini anlattı!

Veysel Eroğlu İzmir projelerini anlattı!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir’de 2019 yılına kadar hayata geçirilecek projeleri açıklayarak, “ Bir bakan olarak değil, bir nefer olarak çalışacağım. Söz böyle verilir. Bizim sözümüz noterden daha sağlamdır.


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir'de 2019 yılına kadar hayata geçirilecek projeleri açıklayarak,"Bir bakan olarak değil, bir nefer olarak çalışacağım. Söz böyle verilir. Bizim sözümüz noterden daha sağlamdır. Çünkü yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır" dedi.


Yaklaşan seçimler öncesinde kentteki çalışmalarını hızlandıran Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açılışını yaptığı Başbakanlık Ofisi'nde İzmir'de 2019 yılına kadar hayata geçirilecek projeleri açıkladı. İzmir'i marka şehir yapmak için bir bakan gibi değil, nefer gibi çalışacağını belirten Eroğlu, körfezin temizlenmesi konusunda da özel ekip kurduklarını, seçimlerden önce polemik konusu yapmamak için açıklamadıklarını, ama her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.


Bütün sektörlerde İzmir'i şaha kaldıracaklarını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Buna kesin karalıyız. Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmir'e ve Ege Bölgesi'ne özel bir önem veriyor. Çevre ve şehircilikte, sanatta, turizmde, gençlik ve sporda, sosyal politikalarda biz özellikle destan yazacağız. Önümüzdeki 5 yıl çok önemli olacak. İzmir'de ne yapacağız. 2019 yılına kadar 45 tane baraj gölet yapacağız. 53 tane inşa ediyoruz. 7 tane bal ormanı kuruyoruz. İzmir'i gıda üretiminde ihracat üssü haline getireceğiz. Bizim yapacağımız yatırımların ne zamana biteceği saatine kadar belli. Bayındır, Ödemiş, Kemalpaşa ilçelerinde barajlar yapacağız. Küçük Menderis, Bakırçay havzasını, Seferihisar tarafındaki toprakların tamamını sulayacağız. 45 adet baraj ve gölet inşa ediyoruz. Bizden önce acaba kaç tane baraj ve gölet yapıldı, bilen var mı? Tek bir elin parmakları kadar yoktur. 45 baraj gölet yapacağız. Dolayısıyla 2019 yılına kadar bunların tamamını bitiyoruz. İzmir'de su problemi büyüktü bütün bölgelerin su sıkıntılarını çözüyoruz. Şu anda İzmir'in gelecekteki su ihtiyacını karşılamak için en az 30 - 40 yıl sonrasının ihtiyaçlarını karşılanması için planlamaları yaptık. İleti hatlarını ona göre yaptık. Büyük düşünmek budur" diye konuştu.


İzmir'in 30 ilçesinde ayak basmadığı yer kalmadığını belirten Eroğlu, şehrin gelecekteki su sorunu olmaması için planlamalar yaptıklarını ifade etti. Eroğlu, "Yapılacak işler var. 30 ilçenin hepsi gelsin, hepsine kapımız açık. Ayak basmadığımız yer yok. Hem karadan hem havadan dolaştık. Ormanları da kontrol ettik havadan. Çeşme'ye gittik. Bize 'sizin yapacağınıza inanıyoruz' dediler. İzmir Türkiye'nin en büyük turizm bölgesi. Bizden istediler. İki baraj gerekiyordu. Bunlardan acil olanını Karareis Barajı, bunlarının projesini tamamladık. Onun da bitiş tarihi belli. Çeşme'de, çeşmelerden memba suyu akacak. Ödemiş'e de Rahmanlar Barajı'ndan 2050 yılına kadar su vereceğiz. Bütün kentini su sıkıntılarını çözmüş olacağız. 83 dereyi ıslah edeceğiz. Tarım arazilerini taşkınlardan koruyacağız. Bu ıslahlar da tarihi eser gibi estetik olsun. Bu da diğer kurumlar gibi örnek olur. Köprüleri böyle tarihi eser gibi olsun. Çok sayıda köprü isteği var. Dayatmacı anlayışımız yoktur. Katılımcı en güzelini yapmak bizimi anlayışımız. İlçe haklının görüşünü alıp öyle yapacağız. Derelerin zamanla akış yerleri değişiyor. Derelerin kenarlarını dolduracağız, buraları da zamanla soysal amaçlar ve yeşil alan için kullanacağız" dedi.


Ormanlarla ilgili projelerini de anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ayrıca yabani zeytinlerin olduğu alanları aşılayıp oradaki köylülere vereceğiz. Urla'da ailelere eşit olarak dağıttık. Gelir getirecek. Bal ormanlarını kuruyoruz. İki milyon adet fıstık çamı ile İzmir'de 30 milyon TL gelir getireceğiz. Yılda 1.4 milyon fidana üretiyoruz. 350 bin vatandaşa dağıtıyoruz. Türkiye'de ilk kez terapi ormanları kuruluyor. 5 ayda kuracağız, ama muhteşem olacak. Balçova terapi ormanı olarak hazırladık. 200 dekar terapi ormanı gidip oraya temiz havada terapi iyi gelecek. Her şey hazır. Çocuklara özel bir orman kuracağız sadece anne ve babalarıyla çocuklara girecek. Emniyetli temiz bir alanda vakit geçirecekler, Örnekköy Çocuk Ormanı'nı kurduk. Açılışını yapacağız. Çocuklarının oynayacağı ağaçlar, tırmanacağı her şey var. İki tane tabiat parkı kuruyoruz. Yakaköy tabiat parkını kuracağız."


Dar gelirlilere ve emeklilere projeler


İzmir Büyükşehir Belediyesiyle seçimler öncesinde bir polemik yaşamak istemediğini, bunun için de körfez temizliği konusundaki çalışmalar hakkında çok fazla açıklama yapmadıklarını anlatan Orman ve Su İşleri bakanı Veysel Eroğlu, yaptırdıkları ankette kent halkının yüzde 80'inin belediye hizmetlerinden memnun olmadığını dile getirdi.


Kentsel dönüşümün çok önemli olduğuna da vurgu yapan Eroğlu, şunları söyledi: "Kentsel dönüşüm için TOKİ'nin hazırlığı yetişmedi. Emekliler, dar gelirliler kentsel dönüşümü isteyen kişiler için projelere yapacağız. Öyle yerler var ki yağmurda, fareler yılanlar ortaya çıkıyor. Çok uzak değil Bornova'nın hemen üst kısımlarına gidin bunları görürsünüz. İzmir'in marka şehir olması için muhteşem bir şehirleşmeye ihtiyacı var. Belediyeyle el birliği yapacak vatandaşı memnun ederek kentsel dönüşüm yapacağız. Her türlü desteği vereceğiz. Bu vazife benim değil demiyoruz varsa yetkimizi gücümüzü ortaya koyup şehri ayağa kaldıracağız. TOKİ de devreye girecek. Körfezin temizliğinin takipçisi olacağız. Büyük bir ekip kurduk. Seçimlerden önce polemik olmasın diye kimseyi suçlamak istemiyoruz ama bunun takipçisi olacağız desteği vereceğiz. Haliç'i temizleyen bir kişi olarak yapacağız. Bir bakan olarak değil bir nefer olarak çalışacağım. Büyükşehir belediyesine gerekli destekleri vererek bu problemi çözmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.


İzmir'İn tarihinde hiç görülmemiş projeler yapacaklarını müjdeleyen Eroğlu, İzmir'i turizm alanında geliştirmek istediklerini, geçen yıl kente gelen 1 milyon 250 bin turisti, daha çok para harcayacak 10 milyon turiste çıkarmak için çalışacaklarını, ayrıca Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı restore edeceklerini, bin yıldır tekne görmemiş Efes Antik Limanı'nı canlandırmak için de talimat verdiklerini açıkladı.


TOKİ HaberÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016