Romanlar kentsel dönüşüm istemiyor!


 Romanlar kentsel dönüşüm istemiyor!

SIFIR Ayrımcılık Derneği ile İnsan Hakları Gündemi Derneği' nin düzenlediği Romanların Hukuki Yardımına Erişimin Artırılması Projesi Semineri'nde, Romanların sorunları masaya yatırıldı. Romanlar kentsel dönüşüm istemiyor...
Romanlar dertlerini anlattı: Benim yaşam tarzım fakirlik SIFIR Ayrımcılık Derneği ile İnsan Hakları Gündemi Derneği'nin düzenlediği Romanların Hukuki Yardımına Erişimin Artırılması Projesi Semineri'nde, Romanların sorunları masaya yatırıldı. 


'BENİM KALÇAM TOPRAĞA DEĞECEK' Seminerde konuşan 62 yaşındaki Roman aktivist Şadi Çatı, "Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi'nden geliyorum. Fakirlik benim yaşam tarzım olmuş. Kentsel dönüşümle yapılacak evler bana göre değil. Benim kalçam toprağa değecek. Böyle bir kültürden geliyorum. Evimizin kapısı penceresi, sıvası değişsin ama aynı yerde aynı komşularla kalalım. Çünkü bazıları bizi iteliyor, öteliyor" dedi. 


Seminere Gaziantep'ten gelen Av. Ali Habip Hatay ise, bölgelerinde iş bulup çalışan Abdal'lara diğerlerine göre daha az maaş verildiğini belirterek "Abdallara yüzde 50 oranına kadar daha az ücret ödenebiliyor. Aslında iş kanunundaki maddeler bu tür ayrımcılıkların önüne geçiyor ama kimse dava açmak istemiyor. 'Biz dava açarsak bir daha hiçbir Abdal'a iş vermezler. Elimizdeki azıcık olan para da gidecek' diyorlar. Bakanlık müfettişlerinin bu durumları denetlemesi gerekir" diye konuştu. Seminerde söz alan bir başka roman vatandaş da, "Polis tutanaklarında bile adımız 'esmer vatandaş' olarak yazılıyor" diye itiraz etti.


Habertürk Gazetesi 
Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi kentsel dönüşüm projesi , romanlar kentsel dönüşüm , romanlar ve kentsel dönüşüm , 2014 kentsel dönüşüm projeleri ,