15 / 07 / 2024

İstanbul'daki yarım kalan metro hatları ne olacak?

İstanbul'daki yarım kalan metro hatları ne olacak?

Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey metro hattı bakım ve kumanda merkezini inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yarım kalan metro hatları ile ilgili açıklama yaptı.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey metro hattı bakım ve kumanda merkezini inceledi.


Metro hattının son durumu ile ilgili yetkililerden bilgi alan İBB Başkanı İmamoğlu, merakla beklenen Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı'nın 2020'nin Ocak ayında hizmete açılacağını müjdeledi.


Mecidiyeköy - Mahmutbey metro hattında deneme sürüşlerinin çok önemli olduğunu dile getiren Ekrem İmamoğlu, "Metro hattını 2020'nin Ocak ayında hizmete açacağız, deneme sürüşleri ve güvenlikle ilgili tedbirler çok önemli. Bu metro hattındaki araçlar engelli kullanımına uygun olacak" şeklinde konuştu.


Yarım kalan metro hatları ne olacak?

Yarım kalan metro hatları ile ilgili de açıklana yapan Başkan İmamoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: "İstanbulun ulaşımdaki bir numaları aracı metro olmalı, yerin üstüne sığmıyoruz, altını kullanmamız gerekiyor. İstanbul'da 221,7 kilometre devam eden metro hattı var 80 kilometresi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, geri kalan 140 kilometrelik kısım ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. 140 kilometrelik hatlarda ihalesi yapılmış ve devam edenler var, durdurulmuş olanlar da var, hatta sözleşmesi yapılmış ama başlanmamış olanlar da var. Biz bu süreci sıkı bir denetimle yürütmek istiyoruz."


Ekonomik sıkıntıdan dolayı durdurulmuş olan hatları da incelediklerini söyleyen Ekrem İmamoğlu, "Bu hatlar neden durdurulmuş, hangi sıkıntıları var onları irdeliyoruz yeni finansal kaynaklar oluşturabilir miyiz? Bunlara bakıyoruz. Biz bu süreci en sağlıklı şekilde yöneteceğiz. Durdurulmuş olan hatlar hangi seviyede durdurulmuş bunlar da önemli. Tünel aşamaları var, istasyon noktaları var, farklı aşamaları var. Tünel noktalarında durdurulmuş olanların bir sıkıntı doğurup doğurmayacağına bakacağız. Hiç başlanmamış olanlara niçin başlanmadı, onları analiz edeceğiz" dedi.


Ulaşımın İstanbul'un 1 numaralı sorunu olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: " İstanbul'da planlanmış olan 221,7 kilometrelik metro hatlarının tümü İstanbul'un ulaşım düzenine büyük katkı sunacak. Bizim ilk eylem planımız bu hatların devreye girmesi için önündeki engelleri kaldırmak. Umuyorum, Kabataş-Mahmutbey metro hattı ve diğer hatların en kısa sürede İstanbullularla buluşmasını sağlayacağız."