15 / 07 / 2024

İstanbul -Bursa- İzmir Otoyolu son durum!

İstanbul -Bursa- İzmir Otoyolu son durum!

Bursa’yı İstanbul ve İzmir’e bağlayan otoyolun inşaatı sürüyor... Trafik sorununu çözmesi planlanan ulaşım projesinin kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.


Bursa’yı İstanbul ve İzmir’e bağlayan otoyolun inşaatı devam ediyor. Trafik sorunun önemli oranda çözecek projenin heyecanla tamamlanması planlanıyor. İşte Bursa Olay Gazetesi'nden Ahmet Emin Yılmaz'ın haberi...


İşte sabırsızlıkla beklenen otoyolun Karacabey etabı


Bursa’da… Biri sağlık, diğer ikisi ulaşım alanında üç büyük yatırım devam ediyor. Bir büyük ulaşım yatırımı ise planlama aşamasında.


Bunlardan…Şehir Hastanesi için 2019 temmuz ya da ağustos ayı hedefleniyor. Demiryolu ulaşımında hızlı tren için hedeflenen tarihler ekonomik program nedeniyle erteleme gösterdiği için sürenin ötelendiği anlaşılıyor.


İstanbul’dan başlayan, Bursa’dan geçip İzmir’e gidecek otoyol ise sanayi ve refah düzeyi en yüksek iki bölgeyi birbirine bağlayacak.


Aslında…Otoyol inşaatı Gebze’den başladığında, Osmangazi Köprüsü’nden Bursa girişine kadar olan bölümün öncelikle bitirilmesi hedefti. Bu plana uyuldu ve Bursa Çevre Yolu’na kadar gelindi.


Sonrasında…Geçiş trafiğinin en yüksek olduğu Karacabey’e kadar olan bölümün 2018 sonu bitmesi bekleniyordu.


Gerçi…İzmir, Balıkesir, Bursa bölgelerindeki noktalardan aynı anda başlayıp eşdüzey yürümüştü. Bu da, kısa süre aralıklarıyla tamamlanacağı anlamına geliyordu.


Ne var ki…İzmir’de kamuoyu otoyolun İstanbul-Bursa öncelikli başlamasına tepki gösterdi. Bunun üzerine, 2014’te AK Parti  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla otoyolun İstanbul ve İzmir’den eşit planlamayla yürümesi kararı alındı.Ne var ki…


İzmir’den Balıkesir’e, hatta Susurluk’a kadar otoyol biraz daha hızlı gelirken, Bursa-Karacabey ve Karacabey-Susurluk etaplarında çalışma hızı düştü.


Oysa…Yaz ve bayram tatillerinde İstanbullu tatilcilerin Ege’ye geçiş yolu olan, bu nedenle de trafik talebinin en yüksek seviyeye çıktığı Bursa-Karacabey arasındaki çalışmalara öncelik verilmesi gerekiyordu.


Yine de…Uydu fotoğraflarından, Bursa Çevre Yolu’nun İzmir Yolu bitiminden başlayıp Susurluk’a kadar otoyolun ana hatlarıyla ortaya çıktığı görülüyor.Müteahhitin kendi bulduğu kredilerle finanse ettiği otoyol inşaatının birazcık hızlanıp hedeflenen süreden önce bitmesi, yaz aylarında kent içi trafiğe dönen Karacabey Yolu’nu çok rahatlatacak.