Isparta Şehir Hastanesi bugün törenle açılıyor!


Isparta Şehir Hastanesi bugün törenle açılıyor!

Isparta Şehir Hastanesi'nin resmi açılışı bugün yapılacak. Açılış törenine Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da katılacak...Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla inşa edilen Isparta Şehir Hastanesi'nin resmi açılışı bugün yapılacak.


Açılış törenine Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Akfen Holding Başkanvekili ve Akfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Akın katılacak.


Isparta Şehir Hastanesinin devreye girmesiyle ilde bulunan ve eski bir yapıya sahip olan Kadın Doğum Hastanesi ve Devlet Hastanesi, personeliyle birlikte yeni tesise taşındı. Isparta Şehir Hastanesinin ilk bebeği de taşınma işleminin başladığı 18 Mart Cumartesi gecesi dünyaya geldi. Akfen Holding, Hazim ve Ayşen Aslan çiftinin ikinci çocukları olan Ali bebeğin tüm eğitim masraflarını üstlendi.


Sağlık Bakanlığı kiracı konumunda


Kamu hastanesi statüsünde vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti veren Isparta Şehir Hastanesinde, Sağlık Bakanlığı 25 yıl boyunca kiracı olarak yer alacak. Sistemde tıbbi hizmetlerin sorumluluğu kamuda kalırken, sağlık personelinin istihdam rejimi de değişmiyor. 909'u yeni istihdam olmak üzere tesis genelinde toplam çalışan sayısı ise bin 528'e. Tesiste bilgi işlem, güvenlik, temizlik, yemekhane ve otopark gibi bütün hizmetler, hastanenin yapım ve işletmesini üstlenen Akfen tarafından karşılanıyor.


800 yatak kapasitesine sahip hastanede 324'ü tek, 150'si ise iki kişilik odalarda hizmet veriliyor. 221 bin 353 metrekare inşaat alanına sahip Isparta Şehir Hastanesi bünyesinde 20 ameliyathane, 131 yoğun bakım ünitesi ve 167 poliklinik bulunuyor. Tüm odalarda duş, WC, buzdolabı, çalışma masası ve TV yer alıyor. 


Elektriğinin yüzde 35'ini kendisi üretecek


Isparta'da kapılarını açan tesis Türkiye'nin ilk deprem izolatörlü şehir hastanesi olarak öne çıkıyor. Uygulanan bu sistem sayesinde; olası bir deprem anında, sarsıntının etkisi azaltılarak hastanedeki çalışmaların aksamadan devam etmesi sağlanıyor. Akıllı bina konseptiyle inşa edilen Isparta Şehir Hastanesi, trijenerasyon ve güneş panelleri sayesinde kullandığı elektriğin yüzde 35'ini kendisi üretecek altyapıya sahip. Kampüste 297 araçlık açık, bin 607 araçlık kapalı otoparkın yanı sıra helikopter pisti de bulunuyor.


"Uzmanlığımızı sağlık sektöründe de göstermiş olduk"


Açılış öncesi değerlendirmelerde bulunan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, projenin 12 ay gibi bir sürede tamamlandığını belirterek şunları söyledi:


"Sağlık sistemine en son teknoloji ve donanımı kazandıran bir projenin içinde yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Türkiye'de ve dünyada dev projelere imza atmış bir grup olarak bu yatırımla uzmanlığımızı sağlık sektöründe de göstermiş olduk. Şehir hastaneleriyle muayene ve ameliyat kuyrukları tarihe karışıyor.


Aralık 2017'de 1 milyar 750 milyon liralık bir yatırımla Eskişehir Şehir Hastanesini hizmete açmış olacağız. 1 milyar liraya mal olacak Tekirdağ Şehir Hastanesi de Nisan 2018'de devreye girecek. Sağlık sektörünün yanı sıra Türkiye'nin hızla artan enerji talebine yanıt vermek adına; hidroelektrik, güneş ve rüzgar santralleri yatırımlarımız devam ediyor. Toplam 2 milyar liralık enerji yatırımımızı bu yılın sonuna kadar devreye alacağız."


Bin 359 kişilik ilave istihdam


Akfen Grubu olarak istihdam seferberliğine de destek verdiklerini ifade eden Hamdi Akın, "Mersin Limanında 300, Isparta Şehir Hastanesinde de 909 kişilik yeni istihdam yaratmanın gururunu yaşıyoruz. Yıl sonuna kadar enerji yatırımlarımızla birlikte bu rakam bin 359'a kadar çıkacak." diye konuştu.


DünyaÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projelerısparta şehir hastanesi açılış töreni , Isparta Şehir Hastanesi , Isparta Şehir Hastanesi son durum 2017 ,