Çanakkale'deki arazilere yabancıların ilgisi büyük!


Çanakkale'deki arazilere yabancıların ilgisi büyük!

2023 metre ayak açıklığıyla dünyanın en büyük köprüsü olacak Çanakkale 18 Mart Köprüsü’nün çevresindeki araziler yabancı yatırımcıların ilgisini çekti.CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın temelini atacağı Çanakkale 18 Mart Köprüsü çevresinde yabancılar bugüne kadar 100 milyon liralık arazi satın aldı. Köprü çevresine ilgili gösteren yabancıların yüzde 70’ini Araplar oluşturdu.


Köprü çevresinde ağırlık olarak Arap yatırımcılar olmak üzere yabancılara 100 milyon liralık gayrimenkul satıldı. Gayrimenkul Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, bir yıldan beri yabancı sermayenin Çanakkale’ye yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, “Bölgede bugüne kadar en çok Araplar gayrimenkul aldılar” dedi. 


AVRUPALI DA VAR

Geri kalan yüzde 30’luk gayrimenkul alımının Avrupa ülkelerinden yapıldığını belirten Öngün, “Araplar kültür kardeşliği nedeniyle yatırımlarını Türkiye’ye kaydırırken, Avrupalılar ülkemizdeki gayrimenkulün henüz doygunluğa ulaşmaması, kendi ülkelerindeki gayrimenkul yatırımlarından daha kazançlı olması nedeniyle ülkemize yöneliyor. Bir de en fazla 3 saat uçuş mesafesindeyiz. Türkiye’ye yatırım konusunda hayli iştahlı davranıyorlar. Bu zamana kadar büyük değer kazanan bölgede önümüzdeki süreçte de değer artışının diğer bölgelerin üzerinde olmasını bekliyoruz” dedi.


Hürriyet 18 Mart Köprüsünün çevresindeki araziler , Çanakkale arazi , Çanakkaleye yabancı ilgisi ,