Çanakkale'de konut satışları neden artış gösterdi?


Çanakkale'de konut satışları neden artış gösterdi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) geçtiğimiz Aralık ayının konut satış rakamlarını açıkladı. Çanakkale’de emlak ve konut piyasasının önde gelen firmalarına “Konut Satışlarında Neden Rekor Kırdık?” sorusunu cevapladı. Emlak ve konut piyasasının Çanakkale’deki konut satışlarına ilişkin cevapları.Çanakkale’de emlak ve konut piyasasının önde gelen firmalarına “Konut Satışlarında Neden Rekor Kırdık?” sorusunu cevapladı. Emlak ve konut piyasasının Çanakkale’deki konut satışlarına ilişkin cevapları. 


Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) geçtiğimiz Aralık ayının konut satış rakamlarını açıkladı. Verilere göre Çanakkale’de geçtiğimiz Aralık ayında 1327 konut satışı yapıldı. 2016 yılı içerisinde ise 13 bin 189 konut satışının yapılmış olması, son 4 yılın rekoru olarak belirlendi.   Yatırımcıların ve dışarıdan yaşamak için gelenlerin Çanakkale’yi tercih etme sebepleri arasında yapılması planlanan köprünün, halen sessizliğini koruyan kentin büyük etkisi var.Çanakkale’de emlak ve konut piyasasının önde gelen firmalarına “Konut Satışlarında Neden Rekor Kırdık?” sorusunu sorduk. Emlak ve konut piyasasının Çanakkale’deki konut satışlarına ilişkin cevapları.  


Yatırımlarda köprünün etkisi büyük Çanakkale’deki satışların en büyük etkeninin köprü yapılacak olmasından kaynaklandığını belirten Mendilciler Emlak’tan Yaşar Mendilci, hem arazi hem de ev konusunda yatırım bakımından Çanakkale’nin Türkiye çapında şu an en gözde illerden biri olduğunu söyledi.   Mendilci:“ Malum son yıllarda Çanakkale öğrenci kenti oldu. Buradaki öğrencilerin çok sayıda olması dışarıdan yatırım imkanı için gelenleri cezbediyor. İnsanlar konut alıp kiralama işine giriyor. Satışlar o yüzden fazlalaşıyor. Emekliliğine 3-5 sene kala gelip çalışanların çoğu burada kalıyor. Şehir olarak güzel bir şehir, olaylar, terör Çanakkale’de yok. Eğitimli, kültürlü bir şehir Çanakkale. Artıları bol olduğu için çoğu insan buradan mülk alıp yerleşimini de yatırımını da Çanakkale’ye yapıyor. Çanakkale, Gelibolu ve Boğazlar kanunen yabancılara satılamaz, bu stratejik bir olaydır. Devletin güvenlik konusunda aldığı bir karardır. Yabancılara satış işlemleri Türk vatandaşlarını aracı göstererek, satışı bizim vatandaşlarımız üzerinden yaparak gerçekleştiriliyor diye duyuyoruz ancak bu tamamen riskli bir olay. Karşınızdaki kişinin samimiyetine güvenemezsiniz. Aslolan stratejik noktalarda yabancıya ne bir arazi, ne bir ev, hiçbir şekilde mülk satışının olmamasıdır, kanunen böyledir. Umarım önümüzdeki günlerde satışlar daha da iyi olur” dedi.   Üniversite devamlı büyüdüğüne ve öğrenci nüfusunun sürekli arttığına dikkat çeken Mendilci sözlerini şöyle sürdürdü:“ Köprünün şuandan itibaren satışlarda olumlu etkisi başlayacak. İnsanlar köprüye yakın yer alayım diyor. Lapseki, Umurbey ve çevresinde yatırım amaçlı yer bakıyorlar. Çanakkale güzel bir şehir, özellikle boğaz olması güzelliğine güzellik katıyor. İzmir, İstanbul gibi büyük şehirlerden gelenler var, insanlar emekli olduktan sonra büyükşehirlerden kaçıp sakin olan şehrimize geliyorlar. İyi bir hayat yaşamak için hem yatırım amaçlı hem de oturmak için konut alıyorlar. 21 yıldır emlakçılık yapıyorum, dükkanı ilk açtığımızda 4-5 tane emlakçı vardı Çanakkale’de. Sonradan Çanakkale gelişip büyüdükçe ve dışarıdan insanların ilgisini çekmeye başladıkça emlak sektörü de gelişti ve büyüdü. Eskiden sayılı yerli müteahhitler vardı, şuançanakkale konut satışları son durum , Çanakkale satılık konut fiyatları , Çanakkale emlak piyasası ,