01 / 06 / 2023

Çanakkale Köprüsü güzergahı arsa fiyatlarını artırdı mı?

Çanakkale Köprüsü güzergahı arsa fiyatlarını artırdı mı?

ÇANAKKALE Boğaz Köprüsü'nün güzergahının netleşmesinden sonra Gelibolu ile Lapseki'de arazi fiyatları 3 kat arttı. Yapılacak olan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi'nin açıklanması ile arsalar liradan değil dolardan satılıyor.


Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, Gelibolu ve Lapseki'de arsa alım satımının arttığına işaret etti. Hakan Erilkun, şu an Gelibolu'da arazilerin metrekaresinin 250 lira ile bin lira, Lapseki'de ise 150 lira ile 750 lira olduğunu bildirdi. Köprünün, Gelibolu ve Lapseki'nin köylerini de etkileyeceği öngörüsü ile arazi maliklerinin arsalarını satmadığını vurgulayan Erilkun, şöyle devam etti: 


BÜYÜK ARAZİLER REVAÇTA 

"Lapseki - Yeniceköy'de 224 dönüm bir arazinin satışını üstlenen bir bayiimiz köprüden evvel buraya 600 bin lira talep eden arazi malikinin bu rakamı köprüden sonra 600 dolara çıkarttığına tanık oldu. Şu anda Çanakkale'de en revaçta olan emlaklar büyük metrekareli araziler. Yatırımcılar konut yerine arazi almayı tercih ediyor. Gelibolu ve Lapseki'de şuan bir arazinin bir hafta içinde 2 kere el değiştirdiğine tanık olsak da bu hareketlenmenin devam edeceği kanısındayız." Gelibolu, Lâpseki, Çan, ve Yenice'de konut fiyatlarına da değinen Erilkun, şunları ifade etti: "100 metrekare yeni bir konutun Gelibolu'da ortalama satış değeri 120 bin ile 130 bin lira, Lapseki'de 140 bin -160 bin lira, Çan'da 100 bin - 110 bin lira, Yenice'de ise 80 bin lira -100 bin lira civarında seyrediyor. Buralarda yeni bir konutun kiralık değeri ise 300 ile 500 lira hattında."


Taraf