13 / 07 / 2024

İşte 1915 Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti!

 İşte 1915 Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti!

1915 Çanakkale Köprüsü'nde geçiş ücreti ise 15 euro + KDV (bugünkü kurlarla 80 TL) olarak belirlendi. Erdoğan Çanakkale Köprüsü'nün 18 Mart 2022'de açılacağını kamuoyu ile paylaştı...


18 Mart'ta kule temel atma ve kazık çakma töreni gerçekleştirilen 1915 Çanakkale Köprüsü'ne, 10 farklı ülkeden 2 milyar 265 milyon euro kredi finansmanı verildi. 


Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi Ortak Girişimi tarafından kurulan şirketin tam adı Çanakkale Otoyolu ve Köprüsü İşletme Yatırım A.Ş. oldu.


Sabah Gazetesi'nden Atilla Serdar Hamzaoğlu'nun haberine göre; projenin kredi finansmanının Çin'den Danimarka'ya kadar birçok ülkeden sağlandığını söyleyen Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, "Krediler KSURE, Deutsche Bank, Bank of China, ICBC gibi bankalarla 17'si yabancı olmak üzere toplamda 24 bankadan alındı. Bundan dolayı finansman ağını İpek Yolu'na benzetiyoruz" diye açıklama yaptı. 


10 BİN İŞÇİ ÇALIŞACAK


 İşte 1915 Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti!


Dünyanın hem en uzun açıklıklı hem de en yüksek kuleli köprüsünü yapacaklarını dile getiren  Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir,  "30 bin araç garantisi var. Bu sayıya ulaşmak çok uzun sürmeyebilir. Geçiş ücreti ise 15 euro + KDV (bugünkü kurlarla 80 TL) olacak. Projeyi Mart 2022'de bitirmeyi planlıyoruz. Yap-işlet-devret modelinin ruhuna da uygun olarak projeyi erken bitireceğiz" diye konuştu. Projede bin işçi olduğunu belirten Özdemir, "Muhtemelen bu sayı 10 binlere kadar çıkacak" şeklinde konuştu. Yurtdışından beklediklerinin üzerinde talep geldiğini belirten Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu da, otoyollar tamamlandığında İstanbul Çanakkale arasının 2.5 saate düşeceğini aktardı. Arıoğlu, "Köprünün kıyısından 50 metre boyunca arsa fiyatları iki katına çıkacak. Deloitte'e yaptırdığımız analize göre 15 yılda ekonomiye katkısı ise 16 milyar euro olacak" ifadelerini kullandı. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,18 Mart Pazar günü, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara–Çanakkale Otoyolu Kule Temel Betonu ile Kule Kazık Çakım Töreni’ne katıldı. Erdoğan Çanakkale Köprüsü'nün 18 Mart 2022'de açılacağını kamuoyu ile paylaştı.