29 / 05 / 2024

Tüm detayları ile Ankapark projesi!

Tüm detayları ile Ankapark projesi!

Ankapark projesinde Universal Studio Sinema Sistemi ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye aday 70 metrelik dev dinozor yer alıyor. İşte tüm detayları ile Ankapark projesi...


İstanbul Yolu’na paralel 4.2 kilometre uzunluğunda 2 milyon 100 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilen Ankapark projesidne toplam 2117 adet oyuncak bulunuyor. Ankara’ya marka değerine değer katacak olan proje Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı imzası ile yükseliyor.


Giriş ücretinin 50 TL olarak belirlendiği Ankapark projesinde  14 adet "Roller Coaster", Universal Studio Sinema Sistemi ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye aday 70 metrelik dev dinozor bulunuyor. Park Mart ayı içinde açılacak.Tüm detayları ile Ankapark projesi

- Tema Park içerisinde 10.000 m² alanı kapsayan Anadolu Bulvarına paralel 900 m ray uzunluğuna sahip ve 35 m yüksekliğe ulaşabilen Türkiye içerisinde ve Orta Doğuda ülkeleri arasında ilkler listesinde yer alacak Roller Coaster bulunaca.


- Tema Park alanında 75 m yüksekliğinde, düşme ve yükselme hareketi yapacak adrenalin yüklü Kule Modeli eğlence ünitesi yer alacak.

- Tema Park alanında Türkiye’de bir ilk olacak 2100 m² alana sahip, yüksekliği 30 m olan Uçan Sinema yer alacaktır. Bu uçan sinema 160ºküresel özel metal ekranda gösterilecek özel bir film şöleni ile farklı bir deneyim sunacak. 

- Tema Park alanında 100.000 m²  liksu yüzeyine sahip dev gölet ile birlikte kurgulanacak Jet Ski Coaster Ankara turizmine renk katacaktır. Tren başına anlık kapasitenin 16 yolcu olması beklenmekte. 

- Tema Park alanında 10.000 m²  lik alana sahip Rafting Sahasıyer alacak olup Ankara turizmi açısından bir ilk olacak.

- 15 adet dinazor en küçüğü 4 metre en büyüğü 11 m parkın genelinde insanları karşılayacak.


Kapalı (kışlık) alanlar ise, yazın açılabilecek şekilde çelik yapı ile çözüme kavuşacaktır. Bu Çelik Konstrüksiyon Çadırlar 70.000 m²  lik alan kaplamaktadır. Çadırlar, fonksiyonlarına göre 3 gruba ayrılmıştır:


Tüm detayları ile Ankapark projesi!


Dinozor Grubu:  Toplamda 20.000 m² lik alan kaplamaktadır.

- 3 adet çadır “Dinozor oyun alanı / sineması / restoranı, Dinozor ormanı, Dinozor Müzesi” olmak üzere dinozor ile ilişkilendirilmiş ve her bir çadırda dinozorla ilgili başka bir faaliyet işlenmiş. 240 adet iç ve dış mekanda konumlandırılacak model dinazor maketi yer alacaktır.Bu dinazorlardan 70 m uzunluğunda ve 21 m yüksekliğinde,  olacak t-rex dinazor modeli parka gelen ziyaretçileri karşılayacak.


- Çocuk Oyun Grubu: Toplamda 20.000 m² lik alan kaplamaktadır.

- Ana yaya yolu boyunca ilerlerken bir başka çadır grubu çocuk oyun grubu yer alacaktır. Bu alt nüvede ise faaliyetler tamamıyla çocuklara göre tasarlanmış ve yerleştirilmiştir.Alanda 10.000 ve 5000 m²  lik toplamda 15.000 m2 lik alanda son teknolojiye sahip çocuk oyun grupları yer alacaktır. 5000 m2 lik çocuk su oyun grubu ise aqua park niteliğinde olup çocukların ve ebeveynlerin beğenisine sunulacak.Yetişkin Grubu:  Toplamda 30.000 m² lik alan kaplamakta.

- Bir başka çadır grubu ise dijital dünya ile ilişkili olacak olup; lazerli atış oyunu, dijital oyun çadırı ve oto robot gibi çadırları kapsayacaktır.

- Dijital oyun alanında toplam 10.000 m² kapalı alanda 400 adet son teknoloji ürünü atariler yer alacak.

- Lazerli atış oyununda yetişkinlerin beğenisini kazanmış paintball oyunu lazerli silahlarla oynanacak, bölgenin temasına uygun olarak katılımcıların kendilerini uzak gelecekte hissetmelerini sağlayacaktır. Bu çadır 5000 metrekarelik , 80 metre açıklıkla geçilen 550 ton çelik kullanılan mühendislik harikasıdır.Yapımı bitmek üzere.DOĞAL YAŞAM PARKI

- 940.000 m² alan kaplamaktadır. Alan kıtalara ayrılarak, bu kıtaların özelliklerini yansıtacak şekilde temalandırılacak. Toplamda 53.790 m² kapalı alan bulunacaktır.

- Türkiye 'de ilk safari alanı olarak yer alacak.

- 2 yıl içerisinde mevcut hayvanat bahçesinde ve Türkiye'de olmayan birçok tür bulundurulacak.Ankapark nerede? Yol tarifi!

Ankapark ulaşım kapsamında şu yolu takip edebilirsiniz. Gazi Mustafa Kemal Blv yönünden Metro Altgeçidi konumuna doğru batı yönünde ilerleyin, Kazım Karabekir Cd yönünde sağa dönün, Celal Bayar Blv girmek için hafif sağa dönün Silahtar Cd.’den devam edin, Çiftlik Cd yönünde sağa dönün, 1. sağa girerek Alparslan Türkeş Cd (Çiftlik Cd.) üzerine çıkın, 1. sağa girerek AOÇ Tarım Arazisi üzerine çıkın.Ankapark giriş ücretleri ne kadar olacak?

Melih Gökçek'in Ankapark açıklaması!

Ankapark 11 soruda mercek altında!


Esra Nur AÇKI/Konuttimes.com