THY Teknik Habom Tesisleri LEED Gold sertifikası aldı!


 THY Teknik Habom Tesisleri LEED Gold sertifikası aldı!

Yeşil bina danışmanlık şirketi Altensis rehberliğinde LEED Gold sertifikası alan HABOM tesisi, Türkiye’nin uçak bakım alanındaki ilk çevre dostu tesisi olarak tarihe geçti. 35 futbol sahası büyüklüğünde kapalı alana sahip olan HABOM, aynı zamanda Türkiye’nin sertifikalı en büyük çevre dostu projesi olarak dikkat çekti

Türk Hava Yolları’nın hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olarak 2014 yılında hizmete giren Habom Sabiha Gökçen Tesisleri, faaliyetinin daha ilk aylarında çevrecilik alanında önemli bir başarıya imza attı.

Altensis rehberliğinde, dünyanın en saygın yeşil bina sertifika sistemlerinden LEED Gold sertifikasını almaya hak kazanan Habom Sabiha Gökçen Tesisleri, böylece Türkiye’nin uçak bakım alanındaki ilk çevre dostu tesisi olarak tarihe geçti. Yeşil bina sıfatını kazanan tesis aynı zamanda, 35 futbol sahası büyüklüğündeki kapalı alanıyla da Türkiye’nin sertifikalı en büyük çevre dostu projesi olarak dikkat çekti. 

HABOM, THY Teknik AŞ’nin sektörel platformda teknik bakım/onarım kabiliyetini, kapasitesini artırmak, havacılık alanında kapsamlı bir ekosistem yaratmak adına İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında hizmet veriyor.

HABOM’un yeşil bina sürecine rehberlik eden Altensis’in kurucu ortaklarından Emre Ilıcalı, yeşil bina değerlendirme standartları doğrultusunda enerji verimliliği, ekolojik ürün kullanımı ve doğal yaşamın korunması çerçevesinde tasarlandığını söyledi.


100 bin Aydınlatma Ampülüne Eş Değer Güneş Enerjisi Üretiyor

Emre Ilıcalı, HABOM’un yeşil bina özellikleri konusunda şu bilgileri verdi:

“Tesiste yağmur suları ve evsel atık sular geri dönüştürülerek yüzde 40 su tasarrufu sağlanmaktadır. 15 Watt’lık 100 bin aydınlatma ampülüne denk gelecek şekilde güneş enerjisi üreten bu tesiste, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli toprak kaynaklı ısı pompaları kullanılmıştır. HABOM tipik enerji verimli bir binaya göre yüzde 30 daha düşük enerji tüketim oranına sahiptir. Hibrit, elektrikli ve düşük emisyonlu araçlara ayrılacak özel park yerlerine sahip olan HABOM’da kullanılan aydınlatma ve mekanik sistemlerde enerji verimliliği ön planda tutulmaktadır. Binada solar su ısıtma sistemleri ile sıcak su ihtiyacının enerji tüketimi en aza indirilmektedir.  


Binalarda her türlü sistemin enerji sarfiyatları enerji analizörleri ve bina otomasyon sistemi vasıtasıyla gözlemlenecektir. Bu sayede enerji verimliliği hedeflerinin ne ölçüde yakalandığı anında analiz edilebilecektir. Kullanılan inşaat malzemelerinin yerel olması ve en az yüzde 20 oranında geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olmasına dikkat edilmiştir. Bina kullanıcılarının iç yaşam konforu ön planda bulundurulduğu için, bina içerisine verilen taze hava oranları Amerikan ASHRAE 62.1 standardının en az % 30 üzerinde tutulmaktadır. 


Sonuç olarak HABOM projesi, tasarımında ve inşaatında LEED kriterlerine uyum sağlayarak, inşaatın çevreye verdiği olumsuz etkileri en aza indirecektir. Projede kullanılan farklı stratejiler ve teknolojiler sayesinde Standart binalara göre yüksek oranlarda enerji, su ve hammadde tasarrufu sağlayacaktır. Bunlara örnek olarak yağmur suyu ve gri suyun geri kazanımı, yenilenebilir enerji sistemleri, ısı pompası ve trijenerasyon gibi verimli alternatif enerji sistemleri gösterilebilir. 

Ayrıca binanın inşaatında kullanılan bazı malzemelerin çevresel standartlara en uygun olanları tercih edilmiştir. İnşaat süreçlerinde atıkların geri kazanımı, çevre kirliliğinin önlenmesi gibi konulara azami önem gösterilmiştir. Binanın tasarım sürecinden başlayarak son kullanıcıya teslimine kadar tüm süreçlerinde LEED sisteminin kurallarına uyulmasına dikkat edilmiş sonuçta yurtdışında ilgili kurumda yapılan değerlendirme sonucunda ALTIN (GOLD) seviyesinde LEED sertifikasını almaya hak kazanmıştır. “

“Bölge Havacılığını Domine Edecek Bir Adım”

Kısa bir süre önce THY’den yapılan açıklamada ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından LEED Gold sertifikasına layık görülen tesisin, Türk sivil havacılık tarihinin en büyük girişimlerinden biri olarak kabul edildiği belirtilerek, tamamı THY’nin öz kaynakları ile finanse edilen bakım onarım merkezinin faaliyete geçmesinin önümüzdeki yıllarda bölge havacılığını domine edecek önemli bir adım olduğuna dikkat çekilmişti. Açıklamada “ Leed Yeni Bina Değerlendirme standartlarından 70 puan alan Habom tesisi, bina endüstrisi dönüşümünde sürdürülebilir dizaynın öncü örneklerinden biri olarak addediliyor” denildi.Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı, Satışa çıkacak projelerTHY Teknik Habom Tesisleri LEED Gold sertifikası aldı , Leed Gold sertifikası nedir , emre ılıcalı kim , Habom Sabiha Gökçen Tesisleri ,