Pendik Taşlıbayır kentsel dönüşümünde ilave 2 kat müjdesi!


 Pendik Taşlıbayır kentsel dönüşümünde ilave 2 kat müjdesi!

Pendik Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürüttüğü teknik çalışmaların ardından Taşlıbayır Bölgesi’nin uygulama imar planlarında değişiklik yapıldı. Yeni düzenleme ile 2 ilave kat hakkı tanındı...Pendik Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürüttüğü teknik çalışmaların ardından Taşlıbayır Bölgesi’nin uygulama imar planlarında değişiklik yapıldı. Yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı bölgede hak sahipleri 2 ilave kat hakkına sahip oldu.


Pendik'in Orta Mahalle ve Dumlupınar Mahallesi'nin bir kısmını kapsayan Taşlıbayır Bölgesi'yle ilgili uygulama imar planı değişikliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu değişiklikle  plan 0,35 taban oturumlu 8 kat olarak yeniden düzenlendi. Orta ve Dumlupınar Mahalleleri Riskli Alanı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak ilan edildi.


8 kat izni


Pendik Belediyesi'nin teknik zorunluluk gerekçesiyle yaklaşık 1 yıl kadar önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığı başvuru sonrasında değişiklik süreci tamamlandı. Yapılan değişikliğe göre, plan 0,35 taban oturumlu 8 kat olarak değiştirildi. Yapılan düzenleme ile bölge halkı önceki plana göre emsal korunarak taban alanı azaltılarak 2 ilave kat hakkına sahip oldu.


Bakan Kurum’a teşekkür


Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, teknik bir zorunluluk nedeniyle bu düzenlemenin yapıldığını belirtti. Şahin, yaklaşık bir yıldır konuyu takip ettiklerini belirterek, düzenlemenin hayata geçmesinde vermiş oldukları destekten dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakan Yardımcısı Fatma Varank, ilgili bürokratlar ve İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır’a dönüşüm bölgesinde yaşayanlar adına teşekkür etti.


Değişiklik 30 gün askıda kalacak


İmar plan değişikliği, 6 Aralık 2018 tarihinden itibaren 30 gün süre ile Çevre ve Şehircilik  İl Müdürlüğü Ek Hizmet Binası’nda askıya çıkarıldı. Böylece 30 bin kişinin yaşadığı toplam 105 hektarlık alanda hak sahipleri için kentsel dönüşüm daha avantajlı hale getirildi.


Pendik Taşlıbayır kentsel dönüşüm , Pendik Taşlıbayır imar planı , Pendik Taşlıbayır kentsel dönüşüm imar planı ,