01 / 12 / 2022

81 ilde 150 adet park projesi başladı!

81 ilde 150 adet park projesi başladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ilde 150 adet park projesini başlattı. Şehirlerde yeşil alanı artıracak önemli bir çalışma başlattıklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, özellikle imkanları kısıtlı olan belediyeler için katkı sağlamış olacaklarını ifade etti.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ilde 150 adet park projesini başlattı. Tüm maliyeti Bakanlık tarafından karşılanacak olan parkların, Mart 2015’e kadar tamamlanması planlanıyor.


Şehirlerde yeşil alanı artıracak önemli bir çalışma başlattıklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, özellikle imkanları kısıtlı olan belediyeler için katkı sağlamış olacaklarını ifade etti. Bakan Güllüce, ”Yaklaşık 77 milyon TL’ye mal olması beklenen 150 park yapım işinin tüm maliyeti Bakanlığımız ve İller Bankası tarafından karşılanarak anahtar teslimi gerçekleştirilecektir. Projeyle toplamda 541 dönüm alanda park yapılmasını planladık. Böylece özellikle park ihtiyacı olan, ancak maddi imkanları yeterli olmayan belediyelere hiçbir maddi harcama yapmadan yüzde 100 hibe ile park yapmış olacağız” dedi.


Projenin; belediyenin nüfusu, belediyeye ait mevcut park sayısı, parkın yerleşim yerine yakınlığı, arazinin topoğrafik durumu ve yöreye özgü kriterler ele alınarak hazırlandığına dikkat çeken Güllüce, şunları söyledi: “Türkiye genelinde nüfusu 5 bin ile 25 bin arasındaki belediyelerin bu kriterlere uygun talepleri değerlendirilerek 150 adet belediye belirlendi. Projeyle ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor.”


İller Bankası Bölge Müdürlükleri de dikkate alınarak 9 gruba ayrılan ve ihale süreci tamamlanan proje, Kasım ayından itibaren sonuçlanmaya başlayarak, Mart 2015 tarihine kadar tamamı ilgili belediyelerin hizmetine sunulmuş olacak.


TOKİ Haber Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Yeni konut projeleri