Yabancılar arsa alabilir mi?


Yabancılar arsa alabilir mi?

Türkiye sınırları içinde ev almak isteyen yabancı uyruklular belirli prosedürlere uyarak ev alabiliyor.Peki yabancılar arsa alabilir mi?Yabancılar Türkiye'den arsa alabilir mi?İşte yabancıların arsa almasına ilişkin bilinmeyenler..Yabancılar arsa alabilir mi?

Tapu Kanunu gereğince, yasal sınırlamalara uyulmak kaydıyla yabancı uyruklu kişiler,Türkiye'de arsa edinebiliyor ve Türkiye'deki arsa üzerinde tasarrufta bulunabiliyor.


Yabancıların Türkiye'deki tapu işlemleri için öncelikle, arsa maliki ile ön başvuru yapmaları gerekiyor.Ön başvuru için tapuda gerekli belgeler;


-Arsanın tapu Senedi Belgesi veya köy/mahalle, ada, parsel, bina, bağımsız bölüm bilgisi,

-Kimlik belgesi veya pasaport (Gerektiğinde tercümesi ile birlikte),

-İlgili Belediyeden, arsanın ''Emlak Beyan Değeri Belgesi''nin alınması,

-Binalar için (konut, işyeri… vb.) zorunlu deprem sigortası poliçesi,

-Satıcının 1 adet, alıcının 2 adet fotoğrafı (son 6 ay içinde, 6x4 ebadında).

-Türkçe bilmeyen taraf varsa yeminli tercüman ile iki tanık,

-Yurt dışında düzenlenen vekaletname ile işlem yapılması halinde, tercümesiyle beraber vekaletnamenin aslı veya onaylı örneği.


Yabancılar arsa alabilir mi?

Tapu Kanunu gereğince,yabancıların arsa satın almasının yasal sınırlamaları bulunuyor.Yabancıların edindikleri arsa ile bağımsız ve sürekli nitelikteki sınırlı ayni hakların toplam alanı, özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün yüzde onunu ve kişi başına ülke genelinde otuz hektarı geçemiyor.


Aynı zamanda yabancıların askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde arsa edinimi ve kiralaması mümkün olmuyor.


Yabancılar ev alabilir mi?Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com


Yabancılar arsa alabilir mi , Yabancılar türkiyeden arsa alabilir mi , Yabancıların arsa alması , Yabancıların arsa satın alması , yabancıların arsa satışı , yabancıların arsa alımı ,