24 / 06 / 2024

2018 Nisan ayı kira artış oranları belli oldu!

2018 Nisan ayı kira artış oranları belli oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 Nisan ayı kira artış oranlarını açıkladı. Açıklanan ÜFE oranlarına göre, bu ay kiracıya yüzde 15,35 oranında zam yapılması söz konusu...


Türkiye İstatistik Kurumu 2018 Nisan ayı kira artış oranlarını dün açıkladı. Son verilere göre bu ay mal sahipleri meskendeki kiracılarına yüzde 15,35 oranında zam yapılacak. 


 Mesken ve işyerindeki kiracılara yapılan zam hesaplamaları farklı şekillerde hesaplanıyor. Meskendeki kiracıya kanunen ÜFE oranlarında zam yapılması gerekirken, işyerindeki kiracıya sözleşmeye bağlı kalma şartı ile istenilen oranlarda zam yapılabiliyor. İşyerindeki kiracılar için ÜFE zorunluluğu 2020 yılı itibari ile geçerli olacak.Yargıtay kararı gereğince, kira artış hesaplamalarında üretici fiyat endeksi oranlarından on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam gerçekleştiriliyor. Ev sahipleri bu orandan yüksek bir oranda kiracısına zam yapamıyor.Yapılması durumunda kiracı zamma itiraz edebiliyor. 

 


Nisan ayında kiracıya ne kadar zam yapılacak?


Bugün (3 Nisan 2018) açıklanan TÜİK verilerine göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,54, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,29, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,28 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,35 artış gösterdi.


Dolayısı ile meskendeki kiracıya bu ay yüzde 15,35 oranında zam yapılacak. Geçtiğimiz kira dönemi boyunca 1000 lira aylık ödeme yapan kiracının yeni dönem kirası 1.153,5 TL olacak.5 yıldan uzun süreli sözleşmelerde artış


Borçlar Kanunu gereğince, taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebiliyor.