22 / 07 / 2024

2016 emlak vergisi 1.taksiti için son gün bugün!

 2016 emlak vergisi 1.taksiti için son gün bugün!

Taşınmaz mal sahiplerinin ödemek ile yükümlü olduğu 2016 yılına ait emlak vergisinin ilk taksit süresi bugün sona eriyor. Vergisini hala ödememiş olan mükelleflerin borcunu bugün mesai bitimine kadar ödemeleri gerekiyor..


2016 emlak vergisi 1.taksiti için son gün bugün!

Taşınmaz mal sahipleri, 1319 sayılı kanun gereğince emlak vergisi mükellefi oluyor. Vergi mükellefleri, her yıl belli dönemlerde emlak vergisi ödemek zorunda oluyor.


Vergi yılda iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. İsteyen mükellefler ilk taksit döneminde tek seferde de verginin tamamını ödeyebiliyor.


1. taksitleri Mart, Nisan, Mayıs aylarında ödenen emlak vergisinin 2. taksiti Kasım ayında ödeniyor. Buna göre 2016 yılı emlak vergisi ilk taksit ödemeleri bugün sona eriyor. 


Hala vergi borcunu ödememiş mükelleflerin gün içinde ödemelerini yapmaları gerekiyor. Gün içerisinde vergi ödemesi yapmayan mükelleflere aylık faiz cezası işliyor. Zamanında ödenmeyen emlak vergisi borcu için aylık %1,4 gecikme faizi uygulanıyor.


Vergi için ödenecek bedel, taşınmaz malın emlak vergisi değeri ve oranları üzerinden hesaplanıyor. Tüm taşınmazlarda vergi büyükşehirde yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Örneğin bir eviniz varsa ve emlak vergisi için senede toplam 200 TL ödüyorsanız, bu şehrin büyükşehir olması halinde senede ödeyeceğiniz toplam bedel 400 TL oluyor.


Emlak vergisi için ödemeler, taşınmazların bulunduğu ilçenin belediyesine yapılıyor. Farklı ilde yer alan taşınmazların vergisi PTT havalesi ile ve e-belediye sistemi ile ödenebiliyor.

Emlak vergisinden muaf olan kişiler 2016!

Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com