25 / 05 / 2024

Türk inşaat şirketlerinin projelere katılımını minimize edeceğiz!

Türk inşaat şirketlerinin projelere katılımını minimize edeceğiz!

Türkiye'nin Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya'daki Türk yatırımları ve şirketlerine yönelik bir dizi ekonomik tedbir alan Moskova yönetimi, Rusya'da iş yapan inşaat firmalarının çalışmalarını da kısıtlamayı planlıyor.


Rusya Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanı Mihail Men, "2016 yılının başından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya'daki inşaat sektöründeki katılımlarını minimize edeceğiz" açıklaması yaptı.


Rusya Bayındırlık ve Kamu Hizmetleri Bakanı Mihail Men, 2016 yılının başından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya'daki inşaat sektöründeki katılımlarını minimize edeceklerini söyledi.


Rossiya-24 TV kanalına özel bir röportaj veren Bakan Men, “Her ne olursa olsun Türk şirketlerinin dahil olduğu büyük projeler tamamen ortadan kaldırılmayacak. Elbette bunlar bitirilecek. Ancak önümüzdeki yılın başından itibaren bu şirketlerin yeni projelere girmesini minimize etmek için bazı kararlar alınacak” açıklamasında bulundu.


Bakan Men, bakanlığın bu kararı Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi gerilimden dolayı almak zorunda kaldığını aktardı. 


Rus Bakan'a göre Türk inşaat şirketlerinin Moskova ve nüfusu 1 milyondan fazla olan şehirlerde bulunan büyük projelerdeki payı yüzde 20'den fazla değil. Bakan Men, Türk şirketlerinin yerini ise Rus şirketlerinin alacağını dile getirdi.


İKİNCİ BİR PAKET HAZIRLANIYOR

Rus TASS ajansı da Rus yönetiminin Türkiye'ye karşı ikinci bir kısıtlayıcı ekonomik tedbir paketi hazırladığını duyurmuştu. Bu listenin ise daha çok hizmet sektöründeki firmaları kapsayacağı belirtilmişti. 


Öte yandan Türk inşaat şirketleri, 2018'de Rusya'da düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde bazı stat inşaatlarını sürdürüyordu. Rus Spor Bakanı da ihalesi yapılmış veya yapımına başlanmış stat inşaatlarının bitirileceğini kaydetmişti.


Radikal


Haber Milliyet Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


Rusya İnşaat Bakanı Mihail Men, Türk şirketlerinin Rusya'daki inşaat pazarından yavaş yavaş çıkacaklarını söyledi.


Rus bakan, 2016 yılından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya'da inşaat pazarındaki katılımlarının minimum düzeye indirilmeye başlanacağını açıkladı. Tass ajansına konuşan Men, "Her durumda şu an Türk şirketlerinin çalıştıkları büyük projeleri kökünden söküp atacak değiliz. Elbette bunlar sonuna kadar devam edecek. Ama yeni yıldan başlayarak, Türk şirketlerinin yen projeler girişlerini minimize edecek belli bir karar alınacak " dedi.  İnşaat Bakanı, Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi durumun kendilerini böyle bir karar almaya mecbur ettiğini vurguladı. Men, piyasadan çekilecek.


Türk inşaat şirketlerinin yaratacağı boşluğu Rus şirketlerinin dolduracağını ve bunun inşaat sektörü için "iyi olacağını" savundu. Başbakan Medvedev'in bu hafta içinde açıklaması beklenen yeni yaptırım kararında da inşaat sektöründe Türk şirketlerinin varlığını ve çalışmalarını kısıtlayacak kararlar çıkması bekleniyor. 1 Ocak 2016'dan itibaren Rusya'da şirketlerin Türk vatandaşlarını işe almaları yasaklanmıştı. 31 Aralık 2015'e kadar konrat yapmış olanlar ise yasaktan etkilenmeyecek. Karar bu haliyle inşaat şirketlerine yeni personel getirme imkanı veremeyeceği için sektöre büyük bir darbe olarak yorumlanıyor. Sadece devam eden büyük projeler için istisnai kota tanınması gündemde. 


MilliyetÖnerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleri