Gurbetçiler o şehirden konut almak için sıraya girdi!

Gurbetçiler o şehirden konut almak için sıraya girdi!

Almanya Frankfurt'ta düzenlenen MÜSİAD’ın Emlak ve İnşaat Fuarı’na katılan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları başta Antalya olmak üzere adeta kıyı şehirlerine akın ediyor.Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hessen Şubesi’nin, Almanya’da bu yıl ikincisi gerçekleşen İnşaat ve Emlak Fuarı’na katılım sağlayan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi Helmann Consturaction firması Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün, yurt dışında yaşayan Türklerin, Türkiye’de konut sahibi olmak için ciddi bir talep oluşturduğu kaydedildi.


BÜYÜKELÇİDEN ZİYARET


Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Frankfurt’ta gerçekleşen fuarda hem Antalya hem de Antalya’daki projelerini tanıttıklarını söyleyen Selman Özgün, firma standını Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, MÜSİAD genel başkan ve yöneticilerinin ziyarette bulunduğunu kaydetti.


KONUT FİYATLARI UYGUN


Fuarda yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ilgisinin büyük olduğunu ifade eden Selman Özgün, döviz kurundaki yükseklik, yabancı ülke vatandaşlarına olduğu gibi yurt dışında yaşayan ve çalışan Türk vatandaşları için de geçerli konutta KDV istinası nedeniyle talebin iyi olduğunu ifade etti. Özgün, Türkiye sektöründeki ekonomik konjonktür nedeniyle konut fiyatlarının uygun olduğu düşüncesinin de konut sahibi olma istediklerini ifade etti. 

TALEPLERDE ANTALYA İLK SIRADA


Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının özellikle Antalya’yı seçtiklerini söyleyen Özgün, ''Deniz, tarih ve yeşil dokusu ile turizmle birlikte yurt dışından birçok yabancı ülke vatandaşını da ağırlıyor olması ve ulaşım kolaylığı gibi değerleri, Antalya’da konut sahibi olma isteğini artırıyor" diye konuştu.


EN ÇOK SORU VATANDAŞLIK KONUSUNDA


Fuara katılım gösteren yabancılar için değerlendirmede bulunan Özgün, ''Daha çok Avrupa’da oturum izni olup Afganistan, Irak, Rusya gibi başka ülke vatandaşlarından, Türkiye’nin 250 bin dolar karşılığındaki konut alımı yapanlara sağladığı vatandaşlık hakkı konusunda çok soru aldık. Bu açıdan Türkiye dikkat çekiyor" ifadelerini kullandı.