Küçük metrekareli evleri büyük gösterme yolları!


Küçük metrekareli evleri büyük gösterme yolları!

İnsanların yaşam tarzlarındaki değişim, hane halkı sayısının giderek azalması, ayrı ev açanların sayısının artması ile birlikte konutlar da küçülmeye başladı. Küçük metrekareli evleri büyük gösteren tüyoları sizin için derledik...Son yıllarda hane halkı sayısının azalması, ayrı eve çıkanların artması ile birlikte büyük konutlara olan talep azalırken konutlarda metrekareler de küçülmeye başladı. Küçük metrekareli evleri, yapılacak birtakım uygulamalarla daha geniş, daha ferah ve daha kullanışlı bir hale getirmek mümkün. Zeminin boş olması, desenli halılar yerine sade ve cilalı bir parkenin kullanılması odayı daha büyük gösterir. Evinizi toplu tutmak, kullanılmayan eşyalara yer vermemek, gömme dolap ve raf benzeri yer kazandıracak saklama çözümlerini kullanmak da işe yarayacaktır.


Açık renkler kullanın

Bir evi geniş göstermenin ilk kuralı, zeminden duvarlara kadar açık renkleri kullanmak olarak gösteriliyor. Evinizde kullanacağınız açık renk laminantlar, açık renk duvar boyaları hem temizlik hissi verirken hem de mekanın daha geniş ve daha ferah durmasını sağlıyor. Böylece göz yanılması ile evinizi daha aydınlık ve daha da geniş gösterebilirsiniz. Koyu renkler ışığı emer ve odanın küçük görünmesine neden olur. Açık renkler ise odayı ferah gösterir.


Algı yanılsaması oluşturun

Açık renk ve parlak duvarlar ışığı yansıtarak mekanın geniş algılanmasını sağlar. Krem tonları, buz mavisi, mavi ve yeşilin pastel tonları ya da beyaz duvarlar beklenen olumlu etkiyi yaratır. Kartonpiyerleri veya alçı duvar süslemelerini duvar renginden daha açık bir tona boyarsanız, duvarlar geriye doğru itilmiş gibi görünür. Bu göz yanılsaması da odanın daha büyük algılanmasını sağlar.


Çok işlevli mobilya seçin

Büyük mobilya parçalarını duvara paralel yerleştirerek odanın ortasındaki açıklığı koruyabilirsiniz. Mobilyalarınızı çok işlevli seçerek evinizi gereksiz eşyalarla doldurmaktan kurtulabilirsiniz.


Örneğin; çekmeceli orta sehpa, bazali kanepe, açılır kapanır yemek masası, kütüphane olarak da kullanabileceğiniz bir TV ünitesi gibi pratik mobilyalara yönelin. Bu şekilde evinizde daha az eşya olur ve daha çok yer açılır.


Oda trafiğine dikkat!

Tarz olarak sade çizgilere sahip, az süslemeli mobilyaları seçmeniz evin kalabalık görünmesini engelleyecektir. Mobilyalarınızın en azından bazılarını duvarla aynı renk seçebilirsiniz. Bu şekilde büyük bir dolap bile duvarla bütünleşip evin daha geniş algılanmasını sağlar. Cam sehpa ya da ayaklı ve zeminden yukarıda koltuklarda odayı büyük gösterir.


Eşyalarınızı odadaki trafiği engellemeyecek şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Kapıdan girdikten sonra koltuğa ulaşmak ya da mutfak dolabından bir bardak almak için odada zikzaklar çizerek değil rahatça yürünmesi genişlik hissini arttırır.


Gün ışığının etkisi...

Gün içinde evinizin mümkün olduğunca doğal ışıktan faydalanmasını sağlayın. Gün ışığıyla evinizin nasıl da açılıp geniş göründüğüne şaşırabilirsiniz. Dışarının manzarası hoşunuza gitmiyorsa pencerenizi çeşitli bitki ve aksesuarlarla süsleyebilirsiniz.


Tavan aydınlatmasının yanı sıra duvar aplikleri, spot ya da lambader benzeri ek aydınlatma ürünleri kullanabilirsiniz. Odadaki karanlık köşelerin evinizi daraltacağını unutmayın. İyi aydınlatılmış bir ev her zaman daha büyük görünür.


Az aksesuar kullanın

Bir evin büyük görünmesi için az aksesuar kullanmalı. Dekoratörler duvarları fazla doldurmanın bir evi daha geniş göstermek için yapılacaklar arasında yer aldığını söylüyorlar. Duvarlara Küçük boyda birkaç çerçeve asılabilir ama onun yerine tek ve büyük bir resimle odak noktası oluşturulabilir. Her oda için bir odak noktası belirleyip dikkati buraya çekmek ve süslemeyi odanın geri kalanında en aza indirmek gerekir. Örneğin; yatak odasında yatak, salonda televizyon, yemek odasında yemek masası gibi odak noktaları belirleyebilirsiniz.


Aynalardan faydalanın

Aynalar evinizi geniş göstermeniz konusunda en büyük yardımcınız olabilir. Işığı yansıtan, derinlik duygusu katan ve göz yanılsamasıyla bir odanın sanki devamı varmış gibi gösterebilen aynaları duvarda ya da dolap kapaklarında kullanılabilir. Aynaları ışığı yansıtacak şekilde yerleştirmek daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.Remax Gayrimenkul Rehberi 
küçük evler nasıl büyük gösterilir , küçük metrekareli evler nasıl büyük gözükür , Küçük metrekareli evleri büyük gösterme yolları , küçük evleri büyütme yolları ,