Daha düşük peşinatla ev sahibi olun


Daha düşük peşinatla ev sahibi olun

Türkiye'de önümüzdeki dönemde sunulacak mortgage sigortası sayesinde, kısa sürede ev sahibi olma şansına kavuşuyorTürkiye'de son zamanlarda ekonomik ve siyasi belirsizliklerin artmasıyla, bankadan mortgage kredisi alarak ev sahibi olmak isteyen kişileri son günlerde bir telaş sardı. Bankanın istediği peşinatı denkleştirme sorunu bir yana işlerini kaybetme korkusu bireylerin en büyük kabusu haline geldi. Faiz oranlarının yükselmesi ve 2008 yılında yatırımlarda duraklama ve ekonomide yavaşlama beklentisi, bireylerin işsiz kalma korkularını da büsbütün artırdı. Gelecek kaygılarının arttığı bu dönemde, işsizlik sigortası ve mortgage sigortası (mortgage insurance) gibi ürünler tüketicilerin sorunlarını hafifletirken, aynı zamanda kredi verilen kuruluşu da destekliyor.

Borç geri ödemesi sigortası kapsamındaki "işsizlik sigortası"nı Fortis ile işbirliği ile Türkiye'ye getiren Genworth Financial, şimdi de "mortgage sigortası" üzerinde çalışmalarını hızlandırdı.

Önümüzdeki dönemde mortgage sisteminin gelişmesiyle birlikte sunulacak mortgage sigortası sayesinde kredi alan bir kişi, yüzde 20 yerine sadece yüzde 5 oranında ön ödeme(peşinat) yapma şansına sahip oluyor. Mortgage sigortası yapan sigorta şirketi, kalan yüzde 15'lik kısmın ödenmeme riskine karşı bankaya teminat veriyor. Sözgelimi, 50.000 YTL tutarında bir ev satın almak için mortgage kredisi kullanan bir kişi, normalde 10.000 YTL tutarında ön ödeme yapacakken; mortgage sigortası ile sadece 2.500 YTL ödüyor. Sigorta şirketi, kalan 7.500 YTL'lik bölümü bankaya ödenmeme riskine karşı güvence altına alıyor. Böylelikle mortgage sigortası, kredi kullanan kişilerin daha hızlı daha çabuk bir şekilde ev sahibi olmalarının yolunu açıyor.

İşsizlik sigortasını sundu

Genworth'ün borç geri ödeme sigortası kapsamındaki işsizlik sigortası ürünleri de 2007 yılının son çeyreğinden bu yana bankalarla işbirliği içinde Türk tüketicilerine de sunuluyor. Borç geri ödeme sigortası, tüketicilerin bankalardan aldıkları kredilerin zamanında geri ödenmesini sağlıyor. Tüketici, işsizlik, hastalık ya da kaza gibi nedenlerle borcunu geri ödeyemezse, sigorta şirketi devreye girerek, alacaklı kuruluşa ödemeyi yapıyor. Sigorta, tüketicilerin tüketici kredileri, otomobil kredileri, mortgage kredileri ve kredi kartı ödemelerini teminat altına alıyor. Kişinin işsiz kalması durumunda sigorta şirketi, tüketicinin 6-12 ay arasındaki taksitlerini alacaklı bankaya ödüyor. Kişinin vefat etmesi durumunda ise geri kalan borcu alacaklı kuruluşa ödüyor. Sigorta şirketi ile tüketici arasındaki ilişki uzun süreli de olabiliyor. Sözgelimi, 12. aydan sonra kişi yeni bir iş buldu. Bir süre çalıştı. Daha sonra yeniden işini kaybetti. Sigorta şirketi ile yaptığı anlaşmaya göre sigorta şirketi yeniden tüketici 6-12 ay arasındaki taksitli borçlarını alacaklı kuruluşa (banka) ödüyor.

Genworth Financial Borç Geri Ödeme Bölümü Avrupa Başkanı Ivan Dubovsky, Genworth Financial olarak Fortis dışında borç geri ödemesi sigortası ürünlerini sunmak için iki banka ile daha anlaştıklarını, bu bankaların yakında açıklanacağını söylüyor.

Borç geri ödeme sigortasının, hem tüketiciyi hem de kredi veren kuruluşu desteklediğini ifade eden Genworth Financial Orta ve Doğu Avrupa Bölge Direktörü David Nolan, "Böylelikle, sigorta ekonomik canlılığın korunmasına katkıda bulunuyor; ekonominin durgunluğa girmesine önlüyor" diyor. Mortgage sigortasının da ileriki dönemde pazara sunulacağını belirten Nolan, emeklilik ürünleri üzerinde de çalıştıklarını söylüyor. Nolan'ın sorumluluk alanına giren 5 ülke, Polonya, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan olarak sıralanıyor.

Avrupa'da pazar lideri

Bbanka bağı bulunmayan bağımsız bir sigorta kuruluşu olan Genworth Financial, borç geri ödeme sigortasında Avrupa'da pazar lideri. Türkiye'de de 2006'nın son çeyreğide bir ofis açan Genworth, aynı zamanda 1980'li yılların başında işsizlik sigortasını dünyada ilk olarak hizmete sunan sigorta şirketi. Toplam varlıkları 110 milyar doları aşan, yıllık net geliri 1.2 milyar dolar olan Genworth, 25 ülkede faaliyet gösteriyor. Şirket, 15 milyon müşteri ve 7 binden fazla çalışana sahip. Genworth Financial, Türkiye'de de gerek Hazine Müsteşarlığı gerekse Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) ile yakın işbirliği içinde oldu. Genworth, 2006 yılında TSRŞB'ne danışmanlık yaparak, borç geri ödemesi ile ilgili örnek poliçeleri paylaştı. Ayrıca, "Borç Geri Ödeme Sigortası Genel Şartlarını" yayımlayan Hazine Müsteşarlığı da genel şartları hazırlarken Genworth'ün tavsiyelerinden yararlandı.
Hemen Teslim 4 proje