Kuzey Marmara Otoyolu Odayeri-Paşaköy kesimi 2016 sonunda açılacak!

Kuzey Marmara Otoyolu Odayeri-Paşaköy kesimi 2016 sonunda açılacak!

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy kesimi, 2016 sonunda hizmete alınacak. İstanbul-İzmir Otoyolu'nu Yavuz Sultan Selim Köprüsüne bağlayacak yeni bir otoyolun inşaatı tamamlanacak, yeni yapılacak Çanakkale Boğaz Köprüsü ile Balıkesir'e uzanan otoyollar da hayata geçirilecek.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2016 yılında büyük ölçekli finansman ihtiyacı olan otoyol projelerine ağırlık verecek. Bu kapsamda dünyanın en geniş platformlu köprülerinden Yavuz Sultan Selim'in de yer aldığı 95 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy kesimi, 2016 sonunda hizmete alınacak. İstanbul-İzmir Otoyolu'nu Yavuz Sultan Selim Köprüsüne bağlayacak yeni bir otoyolun inşaatı tamamlanacak, yeni yapılacak Çanakkale Boğaz Köprüsü ile Balıkesir'e uzanan otoyollar da hayata geçirilecek. 


Karayolları Genel Müdürlüğü, 2016'yı yoğun bir tempoda geçirecek. Genel müdürlük, büyük ölçekli finansman ihtiyacı olan otoyol projelerini kamu-özel işbirliği modeliyle hayata geçirecek. Bu kapsamda İstanbul ile İzmir'i birbirine bağlayacak 433 kilometre uzunluğundaki otoyol projesinin 2015 sonu itibariyle 40 kilometrelik Altınova -Gemlik kesimi bitirilirken, mart ayı sonuna kadar 2 bin 682 metre uzunluğundaki İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün de dâhü olduğu 13 kilometre uzunluğundaki TEM-Altınova kesiminin trafiğe açılması hedefleniyor. 2016 sonuna kadar Kemalpaşa-Bornova Otogar Kavşağı (20 km) ve Orhangazi-Bursa Çevreyolu (25 km) olmak üzere projenin toplam 98 kilometrelik kısmının trafiğe açılması ve projenin tamamının 2018 sonunda bitirilmesi planlanıyor. 


Karayolu geçişinin yanı sıra yüksek hızlı demiryolu geçişine sahip dünyanın en geniş platformlu köprülerinden Yavuz Sultan Selim'in de dahü olduğu 95 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy kesimi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üe 2016 sonunda hizmete alınacak. 


İstanbul-İzmir Otoyolu'nu Yavuz Sultan Selim Köprüsü ne bağlayacak ve İstanbul'un giriş ve çıkışlarını da rahatlatacak mevcut otoyola paralel yeni bir otoyolun inşaatı tamamlanacak. Sakarya'dan Kocaeli'ne, Kocaeli'den İstanbul'a, İstanbul'dan Kınalı'ya, Kınalı'dan yeni inşa edilecek Çanakkale Boğaz Köprüsü ile Balıkesir'e uzanan otoyollar hayata geçirilecek. 


2023'e kadar bitirilecek projeler


Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı-Odayeri ve Kurtköy-Akyazı kesimi, Aııkara-Niğde (Kırşehir Bağlantı Yolu Dahil), Çiğli-Aliağa-Çandarlı, Mersin-Erdemli-Taşucu, Aydın-Denizli. Ankara-Kırıkkale-Delice ile Antalya-Alanya otoyollarının yap-işlet-devret modeliyle yapımına başlanacak. 


Ankara-İzmir, Denizli-Burdur, Afyonkarahisar-Burdur- Antalya, Sivrihisar-Bursa, Şanlıurfa-Diyarbakır-Habur, Delice-Samsun, Gerede-Merzifon ve Merzifon-Gürbulak Otoyolu Projeleri'nin fizibilite ve proje çalışmaları devam ederken, yapımlarına başlanarak 2023 yılına kadar ulaşıma açılacak. 


Kuzey-güney aksları ele alınacak


Bu arada Türkiye'nin ulaşım altyapısı doğu-batı akslarının yanı sıra kuzey-güney koridorunu da kapsayacak şeküde yeniden ele alınacak. Doğu-batı karayolu koridorlarındaki 8 bin 200 kilometre uzunluğundaki kesimlerden 7 bin 237 küometresi trafiğe açılırken, 143 kilometresinde ihaleli olarak çalışmalara devam edüecek. Kalan 820 kilometrelik yolun ise ihale edilmesiyle ilgili hazırlıklar devam ediyor. 18 akstan oluşan 12 bin 163 km uzunluğundaki kuzey-güney koridorlarının 9 bin 674 kilometresi tamamlanırken, 1.233 kilometresinde çalışmalar devam ediyor. Tünel yatırımları artacak


Türkiye genelinde 272 kilometre uzunluğunda 94 adet tünelde yapım çalışmaları devam ediyor. Özellikle kuzey-güney aksında yapımı devam eden bazı önemli tüneller 20162017 yıllarında hizmete açılacak. 


Bu tüneller şöyle; Ovit Tüneli (Rize-Erzurum), Cankurtaran Tüneli (Hopa-Borçka), Salmankas Tüneli (Trabzon-Araklı-Bayburt), Erkenek Tüneli (Malatya-Adıyaman), Karahan Tüneli (Malatya-Darende-Kayseri), Cudi Tünelleri (Cizre-Şırnak), İlgaz Tüneli (Kastamonu-Çankırı), Geminbeli Tüneli (Suşehri-Sivas), Dallıkavak Tüneli (Rize-Erzurum), Güzeldere Tüneli (Van-Hakkari), Akyazı Tüneli (Trabzon), Kırık Tüneli (Rize-Erzurum), Demirkapı Tüneli (Antalya-lbradı) ve KahramanmaraşGöksun-Kayseri Tüneli. 


DünyaÖnerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura, Yeni konut projeleri