Kanal İstanbul kaç yılda tamamlanacak?


 Kanal İstanbul kaç yılda tamamlanacak?

Çed süreci başlayan Kanal İstanbul güzergahı netleşti. Proje alanı Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırları içerisinde yer alacak. Peki Kanal İstanbul kaç yılda tamamlanacak? diyorsanız işte yanıtı...
Kanal İstanbul'a ilk kazma vuruldu!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında duyurduğu Kanal İstanbul projesinin güzergâhı netleşti.İstanbul Boğazı’na alternatif olarak planlanan proje alanı Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırları içerisinde yer alacak. 


Proje kapsamında tesis edilecek olan alt ve üstyapıların tamamı bu  ilçelerin sınırları içerisinde kalacak. Projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvuru dosyası bakanlık tarafından uygun bulundu ve projeye ilişkin ÇED süreci başladı. 


  Kanal İstanbul kaç yılda tamamlanacak?


Projenin ÇED başvuru dosyasında yapılan açıklamaya göre yapılan çalışmalar sonucunda 5 alternatif güzergahtan en uygun güzergah belirlendi. Buna göre, Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran kıstaktan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam eden ve sonrasında Sazlıbosna Köyü’nü geçerek Dursunköy’ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyü’nü geçtikten sonra Terkos Gölü’nün doğusunda Karadeniz’e ulaşan alternatif güzergahın İstanbul Boğazı’na alternatif su yolu 'Kanal İstanbul Projesi' için en uygun güzergah olduğu belirlendi. 


60 milyar TL yatırımla hayata geçirilmesi öngörülen Kanal İstanbul projesinin inşaat aşamasında yaklaşık 5000 kişinin, işletme aşamasında ise yardımcı tesisler de dahil olmak üzere toplam bin kişinin çalışması öngörülüyor. Mevcut durumda detay mühendislik çalışmaları devam eden yaklaşık 45 km uzunluğundaki Küçükçekmece Gölü — Sazlıdere Barajı — Terkos Gölü’nün doğusunu takip eden güzergahın inşaatının 5 yılda tamamlanması ve bakımların yapılması kaydıyla ekonomik ömrünün 100 yıl olması öngörülüyor.


7 soruda Kanal İstanbul projesi!Kanal İstanbul kaç yılda tamamlanacak?

Çılgın proje olarak adlanırılan Kanal İstanbul 5 yılda tamamlanacak.


   Kanal İstanbul kaç yılda tamamlanacak?Kanal İstanbul kaç yılda tamamlanacak , kanal istanbul ne zaman bitecek , kanal istanbul projesi bitiş tarihi , kanal istanbul nereden geçecek ,

Hemen Teslim 4 proje