Edirne'ye havalimanı mı yapılacak?


Edirne'ye havalimanı mı yapılacak?

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım "Rize-Artvin ile Karaman, Yozgat, Edirne ve Antalya’nın batısına da havalimanı yapılması düşünülüyor. Bunların da hizmete girmesiyle ’Her 100 kilometrede bir havalimanı’ hedefine ulaşılacak" dedi.Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Rize-Artvin ile Karaman, Yozgat, Edirne ve Antalya’nın batısına da havalimanı yapılmasının planlandığını söyledi.


Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de göreve başladığından bu yana Edirne’ye havaalanı yapılması için yetkililerle birkaç defa görüşmeler yaptığını belirterek, "DHMİ’nin Edirne’nin de aralarında bulunduğu 5 ile havaalanı yapılmasının planlandığını öğrendik. Bu bizi oldukça mutlu etti" ifadelerini kaydetti.

Öte yandan iç hatlarda 13 yıl önce sadece THY tarafından İstanbul ve Ankara’dan Türkiye’de 26 noktaya sefer yapılırken, Ordu-Giresun ve Selahaddin Eyyubi havalimanlarının da hizmete açılması ile birlikte 7 havayolu şirketi tarafından 55 noktaya uçuş gerçekleştirmeye başlandığı bildirildi. Dış hatlarda ise 108 ülkede 268 noktaya sefer düzenlenirken, havayolu filosundaki büyük gövdeli uçak sayısının ise 500’e yaklaştığı ifade edildi. Sektörün 2003’te 65 bin civarında olan çalışan sayısı 200 bini geçerken, son 13 yılda sektörün ekonomiye katkısı ise 2.2 milyar dolardan 27 milyar dolara ulaştı. Türkiye genelindeki havalimanlarını kullanan yolcu sayısı 2003’te 34 milyondan 2014’te 166 milyon 491 bine çıktı.


Hürriyet edirne havalimanı , edirneye havalimanı mı yapılacak , edirne havaalanı projesi , 2015 edirne havaalanı ,