07 / 08 / 2022

3. köprü inşaatında sona gelindi!

3. köprü inşaatında sona gelindi!

2013 yılında yapımına başlanan 3 milyar dolar maliyetli 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü kuleleri arasındaki ana kablonun döşenmesinde kullanılacak kedi yolu tamamlandı.


3. Boğaz köprüsü inşaatında sona gelindi. Yavuz Sultan Selim köprüsü 59 metrelik genişliği ile bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak.


2013 yılında yapımına başlanan 3 milyar dolar maliyetli 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü kuleleri arasındaki ana kablonun döşenmesinde kullanılacak kedi yolu tamamlandı. Kuzey Marmara otoyolunda bazı bölümlerinde karayolu tamamlandı ve asfaltlanarak hizmete hazır hale getirildi. 


Yavuz Sultan Selim ismi verilecek olan 3'üncü köprüde iki yaka geçtiğimiz aylarda, iki kule arasına kılavuz kablo çekilmesiyle ilk defa bir araya gelmişti. Ana kablonun döşenmesinde kullanılacak "Cat Walk" ismi verilen Kedi yolunun iki yaka arasında yapılmasının ardından Avrupa ve Anadolu yakası bir kez daha bir araya geldi. Köprü üzerinde işçi ve mühendislerin artık yürüyerek karşıdan karşıya geçebildiği belirtildi. Kule kablo dağıtım semeri ve kablo bileziklerinin üretiminin ise İtalya'da yapıldığı belirtildi. İtalya'dan gemiyle getirilen bu elemanların kulelerin zirvesine yerleştirme işlemlerinin bitmek üzere olduğu, bu işlemin tamamlanmasının ardından ana kablonun döşenmesin başlanacağı öğrenildi.


Tabliyeler yerleştiriliyor

Araçların ve trenlerin geçeceği çelik tabliyelerin 18'i deniz yoluyla getirilerek yerlerine yerleştirildi. Köprü tabliyelerini taşıyacak 176 eğik askı kablosundan 60'ının montajı gerçekleştirildi. Köprü üzerine toplam 60 çelik tabliye yerleştirileceği, her iki yakada karşılıklı yerleştirilen 20'şer tabliyenin ardından ana taşıyıcı askı kablosunun yapımına başlanacağı belirtildi. Araçları taşıyacak çelik tabliyelerin üretiminin Tuzla ve Altınova'daki tesislerde devam ettiği, gemilerle getirildiği belirtildi.


Aynı zamanda yurt dışında yapılan ana kablo imalatının tamamlandığı belirtildi. Tamamlanan ana kablonun Türkiye'ye getirildiği ve geçici depolama alanında yerleştirildiği öğrenildi.


Yollar asfaltlanmaya başlandı

Kuzey Marmara (3. Boğaz Köprüsü dahil) Otoyolu Projesi kapsamında 102 adet menfez, 6 adet alt geçit ve 1 adet üstgeçit tamamlandığı belirtildi. 31 viyadük, 20 altgeçit, 29 üstgeçit ve 35 menfezde ise çalışmaların hızla sürdüğü öğrenildi. Proje kapsamında yapılan Riva ve Çamlık tünellerinde ise delme işleminin tamamlandığı alt yapı çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Projenin Kısırkaya ve Çiftalan köylerinden geçen bazı bölümlerinde karayolu yapım çalışmalarının tamamlandığı ve yolun asfaltlandığı görüldü. Odayeri mevkiinde bulunan ve Kuzey Marmara otoyolunu, yapımı halen süren 3. Havalimanıyla bağlayacak büyük kavşakta ise çalışmalar çok yoğun bir şekilde sürüyor.


İşte görselleri; 


3. köprü inşaatında sona gelindi!


3. köprü inşaatında sona gelindi!


3. köprü inşaatında sona gelindi!


3. köprü inşaatında sona gelindi!


3. köprü inşaatında sona gelindi!


3. köprü inşaatında sona gelindi!Dünya Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı