TOKİ'den Romanlara mahalle kültüründe konutlar geliyor!


TOKİ'den Romanlara mahalle kültüründe konutlar geliyor!

Hükümet, seçim beyannamesinde yer alan vaatlerini bir bir hayata geçiriyor. Asgari ücretin 1.300 TL olması ve emeklilere verilen zamların ardından Roman vatandaşlar için de yeni bir paket hazırlanıyor.64. Hükümet Programı’nda da yer alan Roman vatandaşlarının sorunlarının çözümüne yönelik taslak çalışma büyük ölçüde tamamlandı. TOKİ, Romanlar’ın yaşam tarzlarına uygun mahalle kültüründe konutlar yapacak.


Hükümet, seçim beyannamesinde yer alan vaatlerini bir bir hayata geçiriyor. Asgari ücretin 1.300 TL olması ve emeklilere verilen zamların ardından Roman vatandaşlar için de yeni bir paket hazırlanıyor. 64. Hükümet Programı’nda da yer alan Roman vatandaşlarının sorunlarının çözümüne yönelik taslak çalışma büyük ölçüde tamamlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Başbakanlık ile Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda öncelik barınma, eğitim, sağlık ve istihdama veriliyor. Henüz son şekli verilmeyen çalışmaya göre öncelikli olarak Roman vatandaşların ev sorunları çözüme kavuşturulacak. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Romanlar’ın kendi yaşam tarzlarına uygun mahalle kültürlerini de yaşayabilecekleri konut yapılmasına yönelik çalışmanın yeni yılda yapılacağı belirtiliyor.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre eğitim sorunlarının çözümüne yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çalışma yürütülecek. Çocukların eğitim hayatına kazandırılmasına yönelik politikalara ağırlık verilecek. Roman vatandaşların daha rahat iş bulabilmesi amacıyla eğitici istihdam politikalarına ağırlık verilecek. Bu kapsamda mesleki kurslar düzenlenecek.


FARKLI DESTEKLER

Başbakanlığın koordinasyonunda yürütülen çalışmalar hakkında değerlendirmede bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, ‘Roman Paketi’nin tam olarak bitmediğini ve üzerinde durulan maddelerin değişebileceğinin altını çizerek, şu bilgileri verdi: “Bir taslak çalışma var ancak bunun üzerinden de tekrar geçilmesi gerekiyor. Önümüzdeki hafta konuyla ilgili taraflarla yeniden bir araya gelmeyi planlıyoruz.”


Star/ Ercan BaysalÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016toki romanlara konut yapacak , romanlara toki müjdesi , 2016 toki romanlara konut yapıyor ,