13 / 06 / 2024

TOKİ Zeytinburnu'nda ofis ve banka inşa edecek!

TOKİ Zeytinburnu'nda ofis ve banka inşa edecek!

TOKİ, Zeytinburnu sınırlarındaki bölümünün imar planlarını değiştirdi. İBB’nin onayladığı planda 94 dönümlük tarihi araziye üniversite, ofis, banka ve düğün salonu yapılacak...


Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin haberine göre, İstanbul'un binlerce senelik tarihine tanıklık eden surların Zeytinburnu sınırlarındaki bölümünün imar planları değiştirildi.


TOKİ tarafından 94 bin 405 metrekare alana sahip Yenikapı Mevlevihanesi koruma alanı için yeni plan hazırlandı


Hazırlanan yeni plana göre; alana; ticaret-konut, üniversite, park, meydan, mezarlık ve yol fonksiyonları verildi. Plan değişikliğini İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıkları Bölge Kurulu uygun bularak kararını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bildirdi. İBB Meclisi İmar ve  Bayındırlık Komisyonu da plan değişikliğini onayladı.


94 dönümlük alanın “ticaret ve konut” inşa edilmek için ayrılan bölümünde inşaat hakkı yani emsal 1 olarak belirlendi. Bu fonksiyona sahip alanda bankalar, ofisler, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, restoran, gazino, düğün salonu gibi ticari birimler inşa edilecek. Üniversite alanında yurt, yemekhane, lokanta, kafeterya gibi birimler inşa edilebilecek. 
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016