14 / 06 / 2024

TOKİ restorasyon kredisi başvuruları 3-28 Nisan tarihlerinde!

TOKİ restorasyon kredisi başvuruları 3-28 Nisan tarihlerinde!

TOKİ restorasyon kredisi başvuruları başladı. 3-28 Nisan günleri arasında başvuruları toplayacak olan. TOKİ, tarihi yapılar için verilecek kredi üst limitini bu yıl 160 bin liraya çıkardı...


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesi içindeki tarihsel değerlerimizi, sağladığı restorasyon kredileriyle gelecek nesillere kazandırıyor. Bugüne kadar 726 restorasyon projesi için yaklaşık 72 milyon lira tahsis eden TOKİ, 2017 kredi başvurularını 3-28 Nisan günleri arasında toplayacak. TOKİ, tarihi yapılar için verilecek kredi üst limitini bu yıl 160 bin liraya çıkardı.


TOKİ, özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan, korunması gerekli tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için gerekli şartların sağlanması halinde kredi sağlıyor.


Tescilli taşınmaz kültür varlıklarının restorasyonuna katkı sağlamak amacıyla 2005 yılında “restorasyon kredisi” uygulaması başlatan TOKİ, 21 yılda 726 kültür varlığına kredi desteği verdi. Bunlardan 510 taşınmaz kültür varlığının restorasyonu tamamlanarak TOKİ tarafından geçici kabulü gerçekleştirildi.


Kredi üst limiti 160 bin liraya çıkarıldı


TOKİ, 2005 ve 2006 yıllarında sağladığı 75 bin lira kredi üst limitini, 2010 yılında 80 bin, 2011’de 90 bin, 2012’de 105 bin, 2013’de 115 bin, 2014’de 125 bin, 2015’te 140 bin, 2016 yılında 150 bin olarak belirledi. TOKİ 2017 yılı için kredi üst limitini 160 bin liraya çıkardı.


Başvurular 3 Nisan’da başlıyor


İdare, 2017 yılı restorasyon kredisi başvurularını 3-28 Nisan günleri arasında kabul edecek. Her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70'ine kadar ve en fazla 160 bin lira olmak üzere kredi kullandırılabilecek. Restorasyon kredisi için yapılacak müracaatlarda, özel mülkiyetteki yapılarda Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından alınmış “tescil” kararının ve onaylı rölöve ve restorasyon projelerinin bulunması gerekiyor.


Kent dokusunun iyileştirilmesine öncelik verilecek


Kredilerde özellikle tarihi kent dokularının iyileştirilmesine yönelik olan ve yerel yönetimlerin öncülüğündeki tüm müracaatlara kredi verilecek. Bakım, onarım ve restorasyon işlemleri yapılacak taşınmaz kültür varlığının; mimari ve kültürel değeri, fiziki durumu, bulunduğu çevrenin özellikleri, kullanım amacı göz önünde bulundurulacak. Taşınmaz kültür varlığının bakımı, onarımı ve restorasyonu için yapılacak işlemlerin; yapının kültür varlığı niteliğinin devamını sağlaması, gerekirse sağlıklaştırılması ve işlev kazandırılması amacına yönelik olması zorunluğu bulunuyor.


TOKİ’nin kredilendirdiği projelerin bulunduğu yerleşimler şöyle; “İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Amasya, Bartın, Çanakkale, Elazığ, Muğla, Mardin, Uşak, Kastamonu, Tokat, Trabzon, Giresun, Edirne, Isparta, Tekirdağ, Şanlıurfa ve Artvin illeri ile Safranbolu, Kalecik, Bergama, Ürgüp, Taraklı, Bandırma, Ayvalık, Milas, Fethiye, Ula, Foça, İnegöl, Mudanya, Midyat, Seydiler, İnebolu, Alanya, Akçaabat, Osmaneli, Mudurnu, Kemaliye, Göynük, Taraklı, İncesu, Zile ve Daday, Mustafapaşa, İbrahimpaşa, Birgi, Kalkan, Çavuşin, Kayaköy, Uzungöl ve Bolaman.


TOKİ Haber Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016