15 / 06 / 2024

TOKİ 14 yeni yurt inşa edecek!

TOKİ 14 yeni yurt inşa edecek!

TOKİ, öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayarak eğitimlerini güvenli bir ortamda sürdürebilmeleri amacıyla modern yurt ve pansiyonlar inşa ediyor.Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) işbirliğinde, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak ve nitelikli fiziki imkanlarla eğitimlerini sürdürmeleri amacıyla modern yurt ve pansiyonlar inşa ediyor.


60 bin öğrenci kapasiteli, 171 yurt ve pansiyon


TOKİ, bu doğrultuda toplam 60 bin 252 öğrenci kapasiteli 171 yurt ve pansiyon uygulamasını projelendirdi. İdare, 42 bin 128 öğrenci kapasiteli 125 yurt ve pansiyon inşaatını tamamlayarak hizmete sundu. 18 bin 124 öğrenci kapasiteli 46 yurt ve pansiyon inşaatı devam ederken, sözkonusu 46 yurdun 14’ü Eylül 2015 itibariyle tamamlanmış olacak.


“Barınma ihtiyacının olduğu her alanda TOKİ milletimizin yanındadır”


TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, öğrencilerin beklentilerine yanıt veren modern yurt ve pansiyonlar için yüksek kalitede binalar ürettiklerini belirtti. 


“TOKİ olarak alt ve orta gelir gurubu vatandaşlarımıza dönük sosyal konut üretimlerimiz ülkemizin dört bir yanında aralıksız sürüyor. Bu temel hizmeti sürdürürken, milletimizin ihtiyaç duyduğu okul, hastane, yurt gibi gereksinimlere yanıt veren sosyal donatı üretimlerinde de TOKİ olarak toplumsal sorumluluk anlayışı ile hareket ediyoruz.Barınma ihtiyacının olduğu her alanda TOKİ milletimizin, kurumlarımızın her daim yanındadır. 


Yaşadıkları şehirlerin dışında öğrenim gören öğrencierimizin öncelikli ihtiyaçlarından biri kuşkusuz barınma. Ülkemizin dört bir yanında öğrencilerimizin modern ve güvenli yapılarda ikamet edebilmeleri ve öğrenimlerini başarıyla sürdürmeleri amacıyla yurtlar ve pansiyonlar inşa ediyoruz. 


Yaptığımız iş aynı zamanda sosyal sorumluluk gereğidir. Bu alanda samimiyetle elimizi taşın altına koyduk; yurt üretimlerine, geleceğin müreffeh Türkiyesi’nin şekillenmesinde bir “memleket meselesi” olduğu bilinciyle yaklaştık. Geleceğin Türkiyesi’nde söz sahibi olacak, her birimizin yerini alacak ve ülkemizi daha ileriye taşıyacak olan gençlerimiz için yaptığımız üretimleri, bu bakış açısıyla planlıyoruz ve özel önem veriyoruz.” 


“Yurt üretimlerine hız verdik”


“Sosyal konut üretimlerini sürdürürken, yurtlarımız için de ekip olarak özverili bir çalışma sürecine girdik ve 2014 yılı itibariyle yurt üretimlerine hız verdik. Daha çok öğrencimizin kendini güvende, evlerinin rahat ve huzurunda hissedebilecekleri yurt binalarımızı TOKİ tecrübesiyle ürettik ve bu çabamızı artarak devam ettireceğiz. 


Bu alanda Milli Eğitim Bakanlığımız ve YURTKUR ile kurumlararası işbirliğimiz devam ediyor. Farklı kamu kurumlarımızın, ihtiyaç duydukları barınma alanlarında, bu ihtiyaçlarına yanıt veren en güçlü kuruluş, en önemli paydaşları TOKİ’dir. Bu gerçek hem sorumluluğumuzu, hem de başarı ile hayata geçirdiğimiz tüm projelerle gurumuzu ve çalışma şevkimizi artırıyor.”


TOKİ Başkanı Turan, Türkiye’nin farklı şehirlerinde toplamda yaklaşık 18 bin öğrenci kapasiteli yurt üretimlerinin devam ettiğini, bu doğrultuda yaklaşık 7 bin öğrenciye hizmet verecek 14 yeni yurdun 2015-2016 eğitim-öğretim yılı başında tamamlanmış olacağını kaydetti.


TOKİ’nin Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) işbirliğinde yaptığı, toplamda 139 Yurt ve pansiyon, yeni eğitim-öğretim yılında 49 bin 459 öğrenciye hizmet veriyor olacak.


 

TOKİ Haber 


 Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Yeni konut projeleri