Yapı ruhsatları en az bir yıl uzatılmalı!


Yapı ruhsatları en az bir yıl uzatılmalı!

Anadolu Yapı Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı ve Kayseri İmar İnşaat Müteahhitleri Derneği (KAYİM-DER) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aydın, yapı ruhsatlarının OHAL’den dolayı acilen en az bir yıl uzatılması gerektiğini söyledi.KAYİM-DER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aydın, OHAL’den dolayı yapı ruhsatlarının en az bir yıl uzatılmasını, müteahhitlerin bankalara olan borçlarının en az 36 ay taksitlendirilmesini istedi.


İnşaat yapı sektörü 2015 yılında üst üste yapılan seçimler nedeniyle daralma yaşamışken, 15 Temmuz darbe girişimiyle setörün sorunlarının daha da ağırlaştığını kaydeden Aydın, “Demir fiyatlarına gelen yüzde 50’ye varan zamlarla, bugün sektör firmaları döviz ve faiz girdabında, ürettiğini satamaz duruma düşmüştür. Bir yanda bitirmeleri gereken şartı cezaya bağlanmış taahhütleri, diğer yandan süresi dolmak üzere olan yapı ruhsatları var. Müteahhitlerimiz bu yapı ruhsatlarının OHAL’ den dolayı en az acilen bir yıl uzatılmasını istemektedirler” dedi.


Müteahhitlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini Ankara’da düzenlenen ‘İnşaat Sektörü Çalıştayı’nda da duyurduklarını ifade eden Aydın, “Müteahhitlik hizmet kanununun acilen çıkartılması gerekiyor. Bu mesleğin kontrolsüz güç olmaktan, her önüne gelenin yaptığı meslek olmaktan çıkartılması, güven endeksinin yukarı çekilmesi şart. Müteahhitlik hizmet kanunu metni hazır ve Meclis’te görüşülüp kabul edilmeyi bekliyor” dedi. Piyasada bir nakit darlığı olduğunu ve bunun için de inşaat sektöründen alınan ağır vergiler, harçlar ile prim yükleri altında müteahhitlerin zor durumda kaldığını belirten Aydın, “Hükümetimizin son vergi ve SGK alanındaki yapmış olduğu yapılandırmada elde etmiş olduğu tutar 124 milyar TL. Bunun büyük bir bölümünü müteahhitler yapılandırmıştır. Piyasada bir nakit darlığı olduğu biliniyor. Bunun için inşaat sektöründen alınan vergi ve tapu harçları ile SGK prim oranlarının düşürülmesini istiyoruz. Banka konut kredilerini yüzde 0.70 seviyesine indirilmesi elzemdir. Bunun için bankalara teşvik verilerek konut alan vatandaşlara kolaylık sağlanarak satışlar hızlandırılmalı” diye konuştu.


Müteahhitlerin bankalara olan borçları için en az 36 ay kadar taksitlendirilme yapılmasını istediklerini söyleyen Ali Aydın, “Son 10 yılın birim maliyetleri toplamKAYİM-DER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aydın , Yapı Ruhsatları , 2017 yapı ruhsatları süresi ,