07 / 08 / 2022

Konut satışları zirvede!

Konut satışları zirvede!

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan Haziran ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi... Babacan satışların zirveye ulaştığını ifade etti.


Konut satışlarında Ulusal Kampanya’nın etkisiyle mayıs ayında başlayan yükseliş eğilimi, haziranda yüzde 22.4’lük artışla, yılın ilk yarısında zirveye ulaştı. Yatırımcılarımızdan gelen taleplerle bu yönde bir artış olacağını tahmin ediyorduk. Beklentimizde yanılmadık. Sektörümüz yeniden eski verimli günlerine kavuştu.


Rakamlara baktığımızda, yabancı yatırımcıya satışın da artış yönlü hareketliliğini koruduğunu görüyoruz. Haziran ayı içerisinde yabancıya yapılan satışlarda yaşanan yüzde 7’lik artış, sektörümüzde yabancı yatırımcı taleplerinin giderek arttığını kanıtlar nitelikte.Faizlerin yüzde 1’in altına çekilmesi, yatırımcılar tarafından bir fırsat olarak görüldü. Yatırımcıyı alım yönünde harekete geçirmenin yolu faizleri yüzde 1’in altında tutmaktan geçiyor. Yatırımcı düşük faizi konutta bir fırsat olarak algılıyor.


Ulusal Kampanyanın sona ermesiyle konutta fırsat dönemi de sona ermedi. Aksine KDV ve tapu harcı indirimiyle ekim ayına kadar sürecek olan bu dönemin, satışların zirve yapacağı bir dönem olacağına inanıyoruz. Dövizdeki yükselişin etkisiyle artan maliyet baskısına karşılık fiyatlarımızı düşük seviyelerde tutuyoruz. Babacan Holding olarak yatırımcılarımızdan gelen talep karşısında faiz oranlarında yaşanan artış yönlü harekete rağmen Ulusal Kampanya sürecini bir ay daha uzattık, kampanya süresince yüzde 20 indirim yüzde 0.98 faiz oranı uygulamasına devam edeceğiz. Holding olarak bu süreçte sektöre en büyük katkıyı sağlayan şirketlerden biri olmayı hedefliyoruz.