Kentsel dönüşümde tapu harcı alınmayacak!


 Kentsel dönüşümde tapu harcı alınmayacak!

Anadolu Yakası İnşaat Müh. Der. Bşk. Melih Tavukçuoğlu, kentsel dönüşümde yapılan yeni düzenleme hakkında açıklamada bulundu. Peki, kim daha avantajlı? Alıcı mı satıcı mı?Kentsel dönüşüme yeni düzenleme geldi. Yeni kanun kapsamında yapılan değişikliğe göre, dönüşüm yasası kapsamında yapılan bir projeden ev aldığınızda tapu harcı ödenmeyecek. 


Devre konu olan gayrimenkuller için tapu harcı mülkün yüzde 4'ü kadar ödeniyordu, bunun yüzde 2'sini alıcı yüzde 2'sini satıcı ödüyordu. Yani 500 bin liralık bir ev için 10'ar bin lira harç ödeniyordu. Artık kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki projeler için bu harç ödenmeyecek.


CNN Türk'ten Cansel Kiraz'ın haberine göre, Anadolu Yakası İnşaat Müh. Der. Bşk. Melih Tavukçuoğlu, konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 


 Kentsel dönüşümde tapu harcı alınmayacak!

Kim daha avantajlı? Alıcı mı satıcı mı?

''Herkes için de avantajlı bi durum. Kentsel dönüşüm alanlarında veya riskli binaların yeniden yapılmasında birinci el satışlarda biz binayı yaptık ilk müşteriye satışımızda ne yabancı firma ne de satın alıcı tapu harcı ödemeyecek. Kanun ilk çıktığında da bu vardı ama uygulanmıyordu. Daha sonra müteahhitler ve kişiler ödedikleri tapu harçlarını dava açarak geri alabiliyordu. Artık bu durum kalktı. Hiç bir şekilde böyle bir para alınmayacak.


Riski binaların yenilenmesi de dahil

Eğer binanız kadar bir bina inşaatı yapacaksanız harç ödemiyorsunuz. Yeni yapacağınız bina eski binanızdan bir buçuk katı büyükse o zaman belediyeye ruhsat harcı ödüyorsunuz.''Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projelerKentsel dönüşümde tapu harcı istisnası , Kentsel dönüşüm tapu harcı muafiyeti 2018 , kentsel dönüşüm yeni düzenleme ,