İşte Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı detayları!


İşte Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı detayları!

İSTANBUL İnşaatçılar Derneği (İNDER) organizasyonuyla düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı’nda gayrimenkul sektörünün oyuncuları bir araya geldi.İSTANBUL İnşaatçılar Derneği (İNDER) organizasyonuyla düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı’nda gayrimenkul sektörünün oyuncuları bir araya geldi.

İşte Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı detayları!


Hızlı kentsel dönüşüm için müteahhitler ve hak sahipleri arasında yapılan anlaşmaların, ileride değişmemesi gerektiğinin altını çizen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bir gayrimenkul projesine başlarken arsa sahibi ile yapımcı firma arasındaki ilk ilişki o arsa ile ilgili tapu ve imar bilgilerinin paylaşımıdır. Bu bilgiler resmi olarak alındıktan sonra bu arazi ile ilgili taraflarca tapu daireleriyle belediyelere verilecek bir sözleşme ile mevcut haklar sabitlenmelidir. Projelerimizi tasdik ettirip, ruhsat alıp, pazarlama aşamasına getirene kadar kat ettiğimiz yollarda karşılaştığımız bürokratik engeller bizleri çok yoruyor. Sürekli değişen kanun ve yönetmelik maddeleriyle her belediyedeki farklı uygulamalar da canımızdan bezdiriyor. Ayrıca gayrimenkul sektöründe daha fazla yabancı sermaye ve yatırımcı görmek istiyorsak bir takım radikal kararlar ile müktesep hak ve bürokrasi meselesinin halledilmesinin şart olduğuna inanıyoruz” dedi.


İşte Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı detayları!

MASTER PLAN ŞART


Dönüşümün master plan çerçevesinde yapılması gerektiğini belirten Aşçığlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, “Sadece yapıları dönüştürüyoruz. Yerel yönetimlerin desteğiyle dönüşüm yapılmalı. Vergi, harçlar düşürülmeli, sektör teşvik edilmeli. Biz bu işi seferberlik gibi yapmalıyız. Acelemiz var. Deprem tarafından tehdit ediliyoruz. Az kazanmaya hazırız” dedi


İşte Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı detayları!


Fikirtepe Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu ise Çevre ve Şehir Bakanlığı’nın müteahhit firmaları sınıflandırması gerektiğini vurguladı. Nuhoğlu, tecrübesiz firmaların dönüşüm sürecine zarar verdiğini kaydetti.


Hürriyet Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı , kentsel dönüşüm istanbul , 2016 kentsel dönüşüm ,